Izrael nepodpoří mírovou dohodu, která umístí palestinské hlavní město do Jeruzaléma

Pokud izraelsko-palestinská dohoda jen okrajově naznačí vznik palestinského hlavního města v Jeruzalémě, Izrael ji nepodpoří. Podle deníku Ha'aretz to řekl premiér Benjamin Netanjahu. Právě Jeruzalém má být jedním z hlavních bodů kompromisní mírové smlouvy, kterou na blízkém východě opakovaně pomáhá dojednat americký ministr zahraničí John Kerry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém - staré město se zlatou kopulí Skalního chrámu

Jeruzalém - staré město se zlatou kopulí Skalního chrámu | Foto: Helena Černá

"Dohoda bude obsahovat všechny klíčové oblasti, včetně hranic, bezpečnosti, uprchlíků, Jeruzaléma i vzájemného uznání, a ukončení konfliktu a všech nároků,“ upozornil John Kerry už dříve na to, že právě Jeruzalém bude jedním ze stěžejních bodů dohody.

V jejím textu chtěl americký ministr budoucí palestinské hlavní město umístit doslova do "širšího Jeruzaléma". Ani takto obecná formulace ale pro izraelského premiéra není přijatelná.

Izrael totiž považuje celé širší území Svatého města za své, i když podle mezinárodního práva leží větší část Jeruzaléma na palestinské straně hranice.

Šéf americké diplomacie přitom prohlásil, že rozhovory jsou na dobré cestě včetně všech hlavních požadavků.

Šaronův stav se stále zhoršuje

K mírovému jednání nakročil už před deseti lety někdejší premiér Ariel Šaron. Ten je ale už několik let v komatu a v posledních hodinách se jeho zdravotní stav zhoršil.

Šaronovi začaly selhávat životně důležité orgány a lékařům se nedaří jeho stav stabilizovat. Izrael se prý dokonce už začal připravovat na státní pohřeb.

Deník Jerusalem Post spekuluje o tom, zda bude bývalý politik pohřbený na Herzlově hoře - tedy místě posledního odpočinku významných Židů - nebo na rodinné farmě v Negevské poušti, jak si prý sám přál.

Ke konci své vlády udělal Šaron zásadní pokrok v izraelsko-palestinských vztazích, když začal v roce 2004 stahovat židovské osadníky z pásma Gazy.

Pavlína Nečásková, kap, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme