Írán sestřelil americký dron. Podle Spojených států hlídkoval v mezinárodním vzdušném prostoru
Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily neozbrojený americký dron. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA, podle níž se sestřelení odehrálo nad územím Íránu. Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný americký zdroj uvedla, že dron sestřelila íránská raketa země-vzduch nad strategickou oblastí Hormuzského průlivu. Incident se odehrál v době silného napětí mezi Teheránem a Washingtonem, způsobeném krachem jaderné dohody z roku 2015.
První zprávy hovořily o tom, že se mělo jednat o dron RQ-4 Global Hawk. Agentura Reuters ale později uvedla, že má jít o stroj amerického námořnictva MQ-4C Triton, který byl sestřelen v mezinárodním vzdušeném prostoru.
MQ-4C Triton je novější typ amerického průzkumného bezpilotního letounu. Tyto stroje mohou podle výrobce zůstat ve vzduchu až 24 hodin bez přerušení a létají ve výšce nad 16 kilometrů.
Sestřelení dronu přichází poté, co Spojené státy minulý týden obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich dron, který v oblasti hlídkoval po útoku na dva tankery v Ománském zálivu. Washington z napadení lodí obvinil Teherán, který to však popírá.
Pozorovatelé vyjadřují obavy, že špatný odhad situace či další eskalace napětí může obě země přivést do otevřeného konfliktu.
Spojené státy ve středu na zvýšené napětí reagovaly posílením vojenské přítomnosti v regionu. Kromě už ohlášeného vyslání další tisícovky amerických vojáků na Blízký východ bude zahrnovat také rakety Patriot, pilotní i bezpilotní letadla a „další prostředky pro odstrašení“.
Miny, hořící lodě a zdražující ropa. Opakuje se íránsko-americká ‚tankerová válka‘?
Číst článek
Záměr USA vyslat do oblasti vojenské posily oznámil v úterý úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, podle nějž se jedná o reakci na nárůst napětí mezi Spojenými státy a Íránem.
Nebezpečná eskalace
Americká armáda později ve svém prohlášení uvedla, že íránský raketový systém sestřelil dron nad Hormuzským průlivem, nikoli nad Íránem.
„Neměli jsme dnes v íránském vzdušném prostoru žádné letadlo. Íránské zprávy, že bylo nad Íránem, jsou chybné. Byl to nevyprovokovaný útok na americké pozorovací letadlo v mezinárodním vzdušním prostoru,“ řekl ve čtvrtek armádní mluvčí vojsk v oblasti Blízkého východu William Urban. Podle jeho údajů se incident stal v 01.35 SELČ.
Podle íránských revolučních gard byl stroj sestřelen, když sbíral data nad íránským územím, mimo jiné nad jižním přístavem Čánbahár, který je v provincii Sístán a Balúčestán a v blízkosti pákistánské hranice.
Velitel revolučních gard Hosejn Salámí řekl, že Írán nemá v úmyslu vést válku proti jakékoli zemi, ale je na válku připraven. Americký dron podle něj narušil „národní bezpečnostní hranici“. „Každý, kdo tuto hranici naruší, bude zničen,“ prohlásil.
Americká armáda oznámila. že při útoku na japonský tanker byly použity přísavné miny
Číst článek
Íránské ministerstvo zahraničí incident označilo za provokaci. „Rozhodně takovou agresivní a provokativní akci odsuzujeme. Varujeme před jakýmkoli narušením íránského vzdušného prostoru zahraničními létajícími objekty a upozorňujeme, že narušitelé ponesou odpovědnost,“ řekl mluvčí úřadu.
Bod mrazu
Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodě mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.
Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.
Íránské revoluční gardy, které odpovídají pouze nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu, uvedly, že dron sestřelily ve čtvrtek ráno, když vstoupil do íránského vzdušného prostoru v provincii Hormuzgán asi 1200 jihovýchodně od hlavního města Teheránu.