Irácké volby začaly - zatím v zahraničí
Volby v Iráku začínají hlasováním Iráčanů žijících v zahraničí. Jako první přišli k urnám v Austrálii. Samotné hlasování v Iráku vyvrcholí v neděli. Účast Iráčanů v zahraničí ale bude menší, než se v Bagdádu původně očekávalo. Z jednoho milionu a 200 tisíc těch, kteří žijí v zahraničí a mají volební právo, se jich zaregistrovalo jen asi 280 tisíc. Iráčané v zahraničí mohou volit celkem ve 14 zemích, které tím byly pověřeny. Nepatří mezi ně Česká republika, v níž žije asi 300 iráckých občanů. Pro ty jsou nejbližší registrační místa v Německu, kde se minulý týden přihlásilo 70 Iráčanů z Česka. Nezájem většiny iráckého exilu o volby vysvětlují odborníci například strachem z toho, že osobní údaje budou předány úřadům v zemích, kde nyní žijí.
Pro jejich konání není ideální doba, ale přesto jsou volby nezbytné. Českému rozhlasu to v New Yorku řekla zástupkyně našeho velvyslance při OSN Janina Hřebíčková. Podle ní by jinak v zemi vzniklo právní vakuum. Diplomatka, která nedávno v Iráku působila je přesvědčena, že velká většina obyvatel si volby přeje. Jejich odkladem by totiž nic nezískali. "Bezpečnostní situace nebude lepší, ani kvalita výcviku bezpečnostních služeb se v Iráku nemůže reálně změnit během 3-4 měsíců k lepšímu. To znamená, že všechny sunnitské politické strany, které by rády viděly odklad voleb, tím nic nezískají. A to premiér Alláwí ví a celá irácká reprezentace také."
Irácké parlamentní volby začaly už včera: v Austrálii. 280 tisíc Iráčanů registrovaných v zahraničí může volit do Přechnodného národního shromáždění, mezi země, kde se otevírají volební místnosti, patří německá metropole Berlín.
Volby zahraniční irácké komunity zajišťuje program Out-of-Country Voting, který garantuje Mezinárodní organizace pro migraci. Vedoucí berlínské pobočky Jakob Preuss o bezpečnostních opatření říká: "Uvědomujeme si, že irácké volby jsou téma dne a že mají řadu odpůrců. Proto je celý tento objekt chráněn a lidé, kteří sem vstupují jsou prověřováni hlavně na trhaviny. Nemyslím, že by byl ale důvod k nějakým vážným obavám a mrzí mě, že to v tisku zveličují."
V Německu se k volbám registrovalo přes 26 000 Iráčanů. 68 těch, kteří žijí v České republice, přivezou do Berlína v sobotu 2 autokary, které zajistila nadace Člověk v tísni.
Vysocí představitelé Pentagonu, včetně ministra obrany Donalda Rumsfelda varují, že politická nestabilita po volbách povede k dalšímu násilí. Přesto si část zákonodárců ve Washingtonu myslí, že americká přítomnost v Iráku problémy neřeší, naopak je zhoršuje.
Senátor Edward Kennedy se nechal slyšet, že by Spojené státy měly hned po iráckých volbách zahájit kroky vedoucí ke stažení amerických jednotek z Iráku. Vojáci by podle vlivného senátora měli opustit Irák do konce budoucího roku, protože současný trend krizi jen zhoršuje. Liberální Kennedy si myslí, že Amerika musí vrátit Irák Iráčanům a ne pokračovat v okupaci, která je obdobou neúspěšné politiky z dob vietnamské války. Prezident Bush nadále tvrdí, že Američané z Iráku odejdou až bude irácká armáda schopná ubránit svoje obyvatelstvo.
V Iráku stále panuje napětí, ráno na jihu Bagdádu vybuchla bomba a 4 lidé jsou mrtví.