Informace o žalobě na prezidenta Klause si našla cestu i za Atlantik

Studená sprcha pro egoistického mocnáře, který ale díky tomu vstoupí do historie. Tak by se daly shrnout zahraniční komentáře k obžalobě Václava Klause z velezrady. Kauzu končícího českého prezidenta reflektují média i ve Spojených státech amerických. O senátní žalobě informuje například list New York Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus se loučí

Václav Klaus se loučí | Zdroj: ČTK

Hlasování v českém Senátu nebude mít praktický dopad na výkon funkce prezidenta, vysvětluje New York Times. Václav Klaus v úřadu ve čtvrtek tak jako tak končí. Velká část senátorů prý chtěla podle amerického deníku dát hlavně jasně najevo, že se od něj distancuje.

Podle stanice Svobodná Evropa dominovali při hlasování v horní komoře českého parlamentu prezidentovi levicoví oponenti.

Americká média, která dění v Praze zaznamenala, připomínají také euroskeptické postoje prezidenta Klause a jeho konzervativní názory.

Senátoři předají Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Klause

Číst článek

Krok českých senátorů zatím nevyvolal ve světě žádnou politickou reakci. Ale mediálně tento příběh zaujal po celém světě od Austrálie a Číny, přes Rusko a Evropu. Z mnoha komentářů je cítit jakési zadostiučinění, že došlo právě na tak kontroverzní osobu, jakou je Václav Klaus.

Německý Süddeutsche Zeitung píše, že Klaus konečně vstoupí do historie, jak si vždy přál. Podařilo se mu něco, co žádnému komunistickému prezidentovi a ostatně ani Háchovi, který byl zneužit nacisty, když úřad zastával během druhé světové války.

Die Welt pak píše o studené sprše pro mocnáře, kterému teprve teď možná dochází, jak moc svůj národ naštval.

Konzervativní Wall Street Journal mluví také o spektakulárním konci egoisty Klause.

Žádný z deníků ovšem nezapomíná dodat, že na funkci prezidenta už to vliv mít nebude. Úřad opouští Václav Klaus už ve čtvrtek, a tak senátní žaloba je podle většiny komentátorů takovým symbolickým rozloučením republiky s mocnářem, i když v případě odsouzení prakticky přijde jen o penzi a náhrady na kancelář.

Evropští komentátoři se tak shodují, že tento symbolický krok má za cíl zejména umravnit budoucí české politiky a ukázat jim, že nikdo není nad zákonem.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme