Obětí po tsunami v Indonésii je už přes 1400. Na stejném ostrově se probudila sopka Soputan
Bilance pátečního zemětřesení a přívalové vlny tsunami na indonéském ostrově Sulawesi se zvýšila na 1424 mrtvých. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Až do středy přitom úřad hovořil o 1234 obětech. Výrazně vzrostl také počet vážně zraněných lidí, kterých je podle nové bilance 2500.
Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo přívalovou vlnu tsunami, která v jistých lokalitách dosáhla výšky šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije 380 000 lidí.
Tsunami v Indonésii spláchla Čecha na motorce, z moře se mu podařilo dostat
Číst článek
Předpokládá se, že množství mrtvých dále poroste, protože řada těl je stále ukryta pod troskami, především v okrese Sigi a ve čtvrti Balaroa, která je součástí města Palu. Prezident Joko Widodo, který ve středu Palu navštívil, prohlásil, že jen pod sutinami zříceného hotelu Roa Roa je pohřbeno 30 lidí. Po pohřešovaných dál pátrají záchranáři.
Na ostrově Sulawesi ve středu také začal soptit vulkán Soputan, který vychrlil do výšky 6000 metrů oblak popela. Úřady vydaly kvůli popílku varování pro leteckou dopravu. Kolem sopky byl vymezen čtyřkilometrový okruh, kterému by se lidé měli vyhýbat. Žádné evakuace ale zatím nebyly nařízeny.
Kvůli zemětřesení a vlně tsunami nabídlo Indonésii humanitární pomoc více než 25 zemí. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvedl, že v postižených oblastech potřebuje množství lidí provizorní přístřešky, pitnou vodu, potraviny, palivo a lékařskou pomoc. „Hlavní problém je voda, protože většina infrastruktury byla poničena,“ řekl mluvčí OSN Farhan Haq.
Indonésii postihlo další zemětřesení, oběti zatím hlášeny nejsou
Číst článek
Ve městě Palu ve středu přistálo sedm nákladních letadel s pomocí. Když do jedné ze čtvrtí města přijelo nákladní auto naložené zásobami, lidé ho vítali hlasitým jásotem, potleskem a vztyčenými palci. „Jsem tak šťastný. Tři dny jsem nejedl,“ prohlásil 63letý místní obyvatel Heruwanto s krabicí instantních nudlí v ruce.
Do odlehlejších oblastí ale zatím pomoc nedorazila žádná. Problém představují mimo jiné stržené mosty a neprůjezdné silnice, které buď zemětřesení rozbilo, nebo je zavalily trosky. Čím dál víc obyvatel se proto uchyluje k rabování obchodů, napsala agentura AP.
Šéf indonéské armády Hadi Tjahjanto oznámil, že každé nákladní auto s pomocí bude doprovázet jeden ozbrojený voják a jeden ozbrojený policista. Vojáci budou vysláni také k ostraze tržišť, letišť a skladišť paliva.