Indky v roce 2018 ohlásily znásilnění každých 15 minut. Jen ve čtvrtině případů je pachatel odsouzen
V roce 2018 ženy v Indii ohlásily znásilnění každých 15 minut. Vyplývá to podle agentury Reuters z dat indické vlády. Ženy se na úřady obrátily v 34 000 případů, z nichž jenom něco málo přes čtvrtinu vedlo k odsouzení. Indky proti míře násilí na ženách veřejně bojují od roku 2012, kdy skupina mužů hromadně znásilnila studentku v autobuse. Žena následně zemřela, čtyři z pachatelů budou na konci ledna popraveni.
„Tuto zemi stále řídí muži, jedna (premiérka) Indira Gándhíová nic nezmění. Většina soudců jsou stále muži,“ uvedla Lalitha Kumaramangalamová, bývalá předsedkyně indického Národního výboru pro ženy (NCW). Podle skupin bojujících za práva žen jsou zločiny spáchané na ženách často brány méně vážně a vyšetřují je policisté, kteří se vůči obětem nechovají ohleduplně.
Dohra brutálního znásilnění v Indii. Po sedmi letech budou čtyři muži popraveni 22. ledna
Číst článek
Ze všech znásilnění oznámených v roce 2018 jich 85 procent vedlo k obvinění, k odsouzení pak 27 procent.
Výroční statistika zveřejněná indickým ministerstvem vnitra však podle agentury Reuters neodráží skutečný stav sexuálních zločinů v Indii. Jejich nahlášení příslušným úřadům je stále v některých částech země tabu a znásilnění, která vyústí ve vraždu napadené, jsou v datech započítaná pouze jako vraždy.
Indická média i veřejnost nedávno obnovily debatu o sexuálním násilí. Vyvolal ji nejenom trest smrti pro muže zodpovědné za znásilnění z roku 2012, ale i několik obzvláště krutých případů z poslední doby.
V prosinci podlehla v severoindickém státě Uttarpradéš svým zraněním osmnáctiletá žena, kterou její vzdálený příbuzný po pokusu o znásilnění zapálil. Stejný osud postihl také mladou ženu, která šla k soudu vypovídat jako oběť znásilnění.