Hrozí Evropské unii huxit? Nesmysl, chceme ale pro všechny stejný metr, říká šéf maďarské diplomacie
V zahraničních médiích se občas objeví pojem huxit - tedy odchod Maďarska z Evropské unie. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjarta je to ale nesmysl, členství v osmadvacítce je prý pro Budapešť prioritou.
Přistupuje Evropská unie ke starým i novým členům stejně? I o tom jednali na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec zástupci zemí Visegrádské čtyřky. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjarto mimo jiné označil spekulace o takzvaném huxitu, tedy odchodu Maďarska z Unie, za zcela nesmyslné - zdůraznil naopak, že Maďarsko sjednocenou Evropu potřebuje.
„Maďarsko může být silné pouze se silnou Evropskou unií. Nikdo ho nechce dostat ven. V Evropské unii máme své místo a i podpora členství v osmadvacítce je u maďarské veřejnosti velmi vysoká. Ale pokud se mě zeptáte na to, jestli potřebujeme Evropskou unii reformovat, odpovím samozřejmě že ano," uvedl maďarský šéf diplomacie.
Kromě toho zdůraznil, že by Evropská unie měla začít přistupovat ke všem svým členům stejně. Podle něj si můžou západní státy dovolit víc než země V4 aniž by je stihla kritika.
„Co by se stalo, kdyby Maďarsko bylo tou zemí, která by blokovala zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii? Co by asi tak napsala mezinárodní média, ale ve chvíli kdy to udělá západoevropská země, bereme to jako její postoj. Dokud budeme mít v Evropě tento dvojí přístup nedostaneme se nikam," dodal.
S tím souhlasí i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. „Víte, když Nizozemsko jediné s něčím nesouhlasí, řekne se "taková je nizozemská pozice". Když to udělá Polsko všichni budou mít jasno, že máme s Polskem problém. Proč k sobě nepřistupujeme stejně? Všechno je to jenom o vzájemném respektu," řekl Lajčák.
Východní Evropa – divoká karta jednání o podmínkách brexitu
Číst článek
Kolize s Bruselem
Polsko i Maďarsko čelí kritice z narušování demokratických principů. Evropská komise vyšetřuje Varšavu pro porušování zásad právního státu kvůli reformě Ústavního soudu, Maďarsko zase dostalo měsíc na vysvětlení kontroverzního zákona o zahraničních vysokých školách, Brusel už s ním zahájil řízení.
Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski si myslí, že by se Evropská unie měla zaměřit na důlěžtější problémy. „Léta jsme se soutřeďovali na rozšíření Evropské unie a přijetí dalších členů a najednou čelíme tomu, že jednoho z nejdůležitějších členů ztrácíme - Velkou Británii. Musíme řešit, proč se to děje, co je v unii špatně. A proto bychom se neměli soustřeďovat na to, co se děje tady - v naší části Evropy, protože to je ve srovnání s tím naprosto bezvýznamné," uvedl.
Navzdory kritice z Bruselu Maďarsko a Posko tvrdí, že oni nejsou strůjci evropských problémů. A proto není důvod k tomu, aby zůstaly na okraji osmadvacítky a nepřibližovaly se k jejímu jádru - s tím se ztotožňují i zbylé dvě země Visegrádské čtyřky.