Hospodářská komora ČR se dostala k penězům z evropských fondů falšováním údajů, tvrdí EU
Česká Hospodářská komora prý zfalšovala údaje, na základě kterých uspěla v projektu na čerpání peněz z evropských fondů. Zjistilo to vyšetřování OLAFu, tedy Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Českému rozhlasu to exkluzivně sdělily důvěryhodné zdroje.
OLAF je obdobou českého Nejvyššího kontrolního úřadu. Hospodářská komora podle závěrů jeho vyšetřování například zfalšovala podpisy některých lidí, o kterých tvrdila, že pro ni budou jako odborníci na eurofondy pracovat.
Stejně tak předložila i jejich falešná čestná prohlášení. Tito lidé ve skutečnosti vůbec nevěděli, že je komora do své dokumentace zařadila. Jednalo se o projekt na kontrolu čerpání peněz z Operačního programu Podnikání a inovace.
O zjištěních OLAFu mluvil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska. Na čerpání evropských dotací jsme se ptali Jana Mládka, kandidáta ČSSD na ministra průmyslu
OLAF nechtěl závěry vyšetřování komentovat. Českému rozhlasu ale potvrdil, že případ skutečně šetřil a výsledky předal českým úřadům včetně Nejvyššího státního zastupitelství.
„Trestní oznámení bylo postoupeno dle věcné a místní příslušnosti k dalšímu postupu Městskému státnímu zastupitelství v Praze,“ řekla Radiožurnálu mluvčí zastupitelství Helena Markusová.
Výsledky šetření evropského úřadu už obdržela i Hospodářská komora. „Hospodářská komora zaslala odpor s tím, že žádá detailní prošetření celé záležitosti, a je připravena v dané věci poskytnout maximální součinnost,“ uvedl ředitel odboru vzdělávání a projektů Hospodářské komory Jiří Kořínek.
OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) chrání finanční zájmy Evropské unie, především vyšetřuje podvody a korupci související s evropskými penězi. Úřad je součástí Evropské komise, ale ve své činnosti je nezávislý. Za 15 let fungování OLAFu se do rozpočtu EU podařilo vrátit přes 1,1 miliardy eur a byly uděleny tresty odnětí svobody v celkové délce 900 let.
Kromě vyšetřování OLAFu měla Hospodářská komora problém i s Evropskou komisí. Podle ní byla komora ve střetu zájmů, protože kontrolovala projekty, ze kterých inkasovali peníze její vlastní členové. Tento týden o tom informovala MF Dnes.
Česko teď s Komisí vyjednává o výši korekce, tedy fakticky pokuty za chyby a podvody v čerpání peněz z tohoto operačního programu.
I kvůli skandálu, kterému čelí Hospodářská komora, může Česko zaplatit pokutu v řádu stovek milionů korun. Do Bruselu to dnes jedou řešit zástupci ministerstev průmyslu a financí.
Česká republika má problémy s čerpáním eurodotací i v řadě dalších programů. Na minulé sedmileté období měla ČR vyhrazeno na různé rozvojové a pomocné projekty přes 800 miliard korun.
A jak upozorňuje Evropská komise, podle toho, co Česko zatím zvládlo vyčerpat, se dá odhadovat, že v optimistické variantě přijde asi o 10 procent z této částky. V pesimistické variantě možná až o 20 procent.