Hon na vrahy Kim Čong-unova bratra: ambasáda KLDR chtěla zabránit pitvě

Malajsijské úřady zatkly v souvislosti s pondělní vraždou Kim Čong-nama podezřelou ženu s vietnamským pasem. Zatčenou objevily ve středu ráno v terminálu letiště, kde byl nevlastní bratr vůdce KLDR Kim Čong-una otráven. Podezřelou identifikovaly díky záznamu z bezpečnostních kamer, uvedla policie. Doplnila, že nadále pátrá po "několika" dalších zahraničních podezřelých. Zástupci KLDR se snažili zabránit pitvě těla, informuje Reuters.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un se účastní soutěže na výběr nových raketometů

Kim Čong-un se účastní soutěže na výběr nových raketometů | Zdroj: Reuters

Ženu policisté zatkli v středu ráno kolem 8:20 místního času (1:20 SEČ). Podezřelá byla identifikována podle záznamu z bezpečnostních kamer a v době zatčení byla sama, uvedla podle BBC malajsijská policie. Pas zatčené byl vystaven na jméno Doan Thi Huong, narozené 31. května 1988 ve vietnamském Nam Dinhu.

Policie nadále pátrá po "několika dalších (podezřelých)", řekl Reuters jeden z vyšetřovatelů. Všichni jsou podle něj cizinci, ale národnost, ani pohlaví hledaných neupřesnil.

V KLDR padla hlava šéfa tajné policie. Odstranil si Kim Čong-un klíčového spojence?

Číst článek

Soul v úterý oznámil, že jihokorejská rozvědka NIS z vraždy podezřívá dvě ženy, které bezpečnostní kamery na letišti zachytily v Kim Čong-namově těsné blízkosti a které pokládá za severokorejské agentky. Zatím nepotvrzené informace naznačují, že svou oběť bodly otrávenou jehlou nebo postříkaly toxickým sprejem. Jihokorejský deník Chosun Ilbo napsal, že z místa uprchly v taxi.

Kim Čong-nam ucítil, jak ho někdo zezadu chytá za obličej. Krátce poté se mu udělalo nevolno a u informačního pultu požádal o pomoc, upřesnila malajsijská policie. Přivolaná sanitka už mu však život nezachránila, zemřel během převozu do nemocnice.

Malajsijská média ve středu zveřejnila zrnitý snímek z kamerového záznamu, který má zachycovat jednu z údajných atentátnic. Mladá žena má na obličeji výrazný makeup a oblečená je v triku s dlouhými rukávy a nápisem "LOL".

Zabránit pitvě

NIS je přesvědčena, že severokorejský režim plánoval Kim Čong-namovo odstranění už dlouho. Na vraždu svého staršího bratra vydal Kim Čong-un "trvalý příkaz" a jeden nezdařený pokus se odehrál už v roce 2010, tvrdí zpravodajci Soulu.

Zavražděný Severokorejec cestoval pod jménem Kim Čol a malajsijské úřady dosud oficiálně nepotvrdily, že se za tímto pasem skrýval právě bratr severokorejského vůdce. Soul však v úterý oznámil, že si je jeho identitou jistý.

Zástupce ambasády KLDR mluví s policií před márnicí, kde bylo uloženo Kimovo tělo. | Foto: Reuters

KLDR se k věci zatím nevyjádřila. Nicméně márnici, kam bylo Kim Čong-namovo tělo převezeno, už navštívili lidé z její ambasády v Malajsii. Podle reportérů z místa dorazil severokorejský ambasador Kchang Čol s doprovodem brzy odpoledne a zůstal až do večera. Zdrželi se tak dlouho, že si dokonce objednali jídlo z KFC, hlásí Reuters.

Zdroje z malajsijských úřadů agentuře později potvrdily, že se Severokorejci snažili zabránit pitvě a požadovali, aby jim tělo bylo bezodkladně vydáno, malajsijská strana to však odmítla. "Malajsie řekla, že se nenechá do ničeho tlačit... Budeme se držet (zákonného) postupu," popsal jeden ze zdrojů.

Exulant v nemilosti

Pětačtyřicetiletý Kim Čong-nam byl zavražděn na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur, přes které se v pondělí ráno vracel do Macaa. Na území Čínské lidové republiky žil podle dostupných informací pod ochranou čínské vlády a se svou druhou manželkou.

Kimova bývalá partnerka žije podle Jižní Koreje v Pekingu. Jeho syn Kim Han-sol studoval v bosenském Mostaru a od roku 2013 ve francouzském Le Havru. Podle svých slov nikdy nepotkal ani svého děda Kim Čong-ila, ani strýce Kim Čong-una, kterého v rozhovoru s novináři označil za diktátora. Stejně jako jeho otec je zastáncem reforem a mírového sjednocení obou Korejí.

Nejstarší syn Kim Čong-ila býval oblíbencem svého otce a léta byl považován za jeho pravděpodobného nástupce. Na přelomu tisíciletí však upadl do nemilosti – v této souvislosti se často zmiňuje jeho proslulý „výlet“ do Japonska v roce 2001. Tehdy se s falešným pasem pokusil vstoupit do země, což vysvětlil tím, že se chtěl podívat do tokijského Disneylandu. Výsledkem byla deportace do Číny a značně pošramocená pověst.

Právě v té době se Kim Čong-il začal více orientovat na svého nejmladšího syna Čong-una. To jeho si zvolil na následníka, zatímco Čong-nam postupně přicházel o přízeň - nejen následkem trapného japonského incidentu, ale také kvůli prohlubujícím se názorovým rozporům.

V únoru 2007 pak hongkongská média oznámila, že Kim Čong-nam KLDR opustil a už asi tři roky žije incognito s rodinou v Macau. Západním médiím později potvrdil, že nemá žádný zájem vrátit se ke státní moci. Analytici přesto upozorňovali, že pro Kim Čong-una nadále představoval hrozbu - ať už domnělou, nebo skutečnou.

Kim Čong-nam v únoru 2007. | Foto: Reuters

Exulant Kim v minulosti kritizoval nadvládu své rodiny nad zbídačenou Severní Koreou a vyjádřil pochyby o kompetencích svého mladšího bratra. Po popravě Čang Song-tcheka, k němuž míval velmi blízko, se u něj prohloubily obavy o život; zdroje Chosun Ilbo dokonce naznačují, že žádal o azyl v Jižní Koreji, byť to Soul popírá.

Se stávajícím vůdcem KLDR měl společného pouze otce: zatímco Kim Čong-nam je synem Kim Čong-ilovy oblíbené konkubíny, herečky Song Hje-rim, mladší Kim Čong-un (stejně jako třetí syn Kim Čong-čchul) se narodil ze svazku s tanečnící Ko Jong-hi. Stejná žena porodila Kim Čong-ilovi také dceru Kim Jo-čong, která je dnes jednou z nejmocnějších postav severokorejského režimu a klíčovou oporou svého bratra.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme