Čtvrtá volební prohra Jednotného Ruska. Dosavadní gubernátorka Vladimirské oblasti přišla o své křeslo
Vladimirská oblast, ležící uprostřed evropské části Ruska, se stala dalším regionem, kde kandidát vládní strany Jednotné Rusko ve druhém kole prohrál souboj o křeslo gubernátora. Vladimir Sipjagin z uskupení nacionalisty Vladimira Žirinovského získal 57 procent hlasů, zatímco dosavadní gubernátorka Svetlana Orlovová 37,5 procenta. V pondělí to oznámila ruská média.
Hlasování se zúčastnily skoro dvě pětiny voličů, na rozdíl od třetiny v prvním kole. „Volby se odehrály maximálně čistě, není důvod je zrušit,“ prohlásil Alexandr Kiněv z ústřední volební komise.
Orlovová se jako gubernátorka podle serveru Newsru.com netěšila velké popularitě vzhledem k absenci velkých projektů v regionu, nízké ekonomické přitažlivosti oblasti i chabým manažerským kvalitám. Proslula zato drsnými vyjádřeními: kritiky, píšící otevřeně o situaci v oblasti, označila za „klevetníky“, „banderovce“ a „zahraniční agenty“. Nařídila také pořizovat fotografickou dokumentaci žáků a studentů na opozičních demonstracích.
Další špatná zpráva pro Jednotné Rusko. Kandidát strany na gubernátora Chabarovsku byl poražen na hlavu
Číst článek
Vladimirská oblast se spolu s Chakasií, Přímořským a Chabarovským krajem stala jedním ze čtyř regionů, kde prokremelský kandidát na gubernátora nevyhrál hned v prvním kole. Podle expertů se toto protestní hlasování jeví reakcí na nepopulární rozhodnutí zvýšit věk pro odchod do penze.
V minulých dnech bylo po stížnostech na falšování voleb zrušeno hlasování v Přímořském kraji na Dálném východě. V Chakasii na jihu Sibiře prokremelský kandidát volby předčasně opustil. V obou případech byli centrem skandálů politici Jednotného Ruska podporovaní Kremlem.
Ve druhém kole voleb v Chabarovském kraji na Dálném východě byl v neděli na hlavu poražen dosavadní gubernátor a kandidát Jednotného Ruska Vjačeslav Šport; získal jen necelých 30 procent hlasů, zatímco kandidát nacionalistů Sergej Furgal přes 70 procent
Návrh na zvýšení důchodového věku, který bude zanedlouho ve druhém čtení projednávat ruský parlament, vyvolal v Rusku četné protesty, o víkendu se po celé zemi konaly další protestní demonstrace za účasti tisíců lidí. Vláda původně navrhla zvýšit věkovou hranici o pět let u mužů a o osm let u žen. Prezident Vladimir Putin po vlně nesouhlasu upravil zvýšení věkové hranice u žen z osmi na pět let.