Ve Fukušimě unikla radioaktivní voda z jaderné elektrárny. Incident se obešel bez zranění

V poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima unikla radioaktivní voda ze zařízení, v němž je kontaminovaná voda upravována před vypuštěním do moře. Při nehodě nikdo neutrpěl zranění a přístroje na měření radiace nezaznamenaly dopady incidentu na prostředí mimo elektrárnu, informovala ve čtvrtek podle agentury AP společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská jaderná elektrárna Fukušima

Japonská jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: Profimedia

Únik odhalil jeden z pracovníků při kontrole ventilů u zařízení, jehož úkolem je odstraňovat z kontaminované vody cesium. Firma TEPCO odhadla, že ze zařízení vyteklo až 5,5 tuny radioaktivní vody. Ventily zůstaly zřejmě otevřené při údržbových pracích.

Fukušima vypouští kontaminovanou vodu. Úroveň radioaktivity je hluboko pod limitem, ukazují testy

Číst článek

Radioaktivní voda zanechala kaluž na plechové desce před zařízením a část se jí vsákla do okolní půdy. Mimo komplex elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poničilo zemětřesení a tsunami, se ale kontaminovaná voda nedostala.

Zařízení na úpravu radioaktivní vody je součástí kontroverzního projektu firmy TEPCO na vypouštění vody použité na ochlazení jader reaktorů do moře.

Během 30 let má být z elektrárny vypuštěno 1,3 milionu tun radioaktivní vody, která je předtím zbavena většiny nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku. Ten je podle odborníků škodlivý pouze ve vyšších koncentracích, což u vody z Fukušimy nehrozí, protože je následně ještě ředěna mořskou vodou.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) tento postup schválila jako bezpečný. Proti vypouštění, jež začalo loni v srpnu, ale protestovali rybáři a sousední země, především pak Čína, která kvůli tomu zakázala dovoz mořských plodů z Japonska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme