Francii těsně ovládla Le Penová. Oproti druhé Macronově koalici si zajistila o mandát víc

Ve Francii zvítězilo ve volbách do Evropského parlamentu krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové o 0,9 procentního bodu nad koalicí Obroda prezidenta Emmanuela Macrona. Konečný výsledek voleb v pondělí oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii zvítězilo ve volbách do Evropského parlamentu krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové o 0,9 procentního bodu nad koalicí Obroda prezidenta Emmanuela Macrona

Ve Francii zvítězilo ve volbách do Evropského parlamentu krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové o 0,9 procentního bodu nad koalicí Obroda prezidenta Emmanuela Macrona | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Podle přesných údajů získalo RN 23,31 procenta hlasů a prounijní formace Obroda, jejímž základem je Macronova republika v pohybu (REM), 22,41 procenta. Obě formace tak budou mít v EP po odchodu Británie z Evropské unie po 23 mandátech, napsala agentura AFP.

Před odchodem Británie z unie ale má Národní sdružení (RN) 22 mandátů a Obroda 21 mandátů.

Na třetím místě, se 13,47 procenta hlasů, skončili Zelení a jejich strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV) bude mít v Evropském parlamentu 12 křesel (13 po brexitu), píše agentura Reuters.. Republikáni mají 8,48 procenta hlasů, což odpovídá osmi poslancům před i po brexitu. Levicová Nepodrobená Francie (LFI) bude mít šest křesel (to samé po brexitu) s výsledky 6,31 procenta hlasů a socialisté pět mandátů (šest po brexitu) s 6,19 procenty.

Přízeň Francouzů se snažila přilákat také dvojice uskupení hlásící se k hnutí takzvaných žlutých vest. Dohromady ale získala hlasy méně než jednoho procenta voličů.

Ekologie i reforma unie

Podle deníku Le Monde patřila mezi klíčová volební témata kupní síla Francouzů, postavení Francie v Evropě a taky ekologie. To ostatně potvrzuje i padesátník Daniel. „Prvním tématem v ekonomice je pro mě, aby unijní rozpočet byl podstatně vyšší, než je teď. Pokud jde o ekologii, tak bychom měli zlepšit spolupráci v boji proti změnám klimatu,“ řekl Radiožurnálu.

VIDEO: Evropané rozhodli. Poslechněte si povolební speciál Českého rozhlasu

Číst článek

Pro jiné ale byly klíčovými tématy například reforma unie. „Je potřeba, aby politické strany udělaly změny v Evropské unii. Bylo by taky dobré umravnit nadnárodní společnosti a dělat víc pro lidi, a to nejen ve Francii,“ řekla dvaasedmdesátiletá Claudine.

Šla volit se svým přítelem Yvesem. Podle něj mají v Evropské unii klíčové slovo mezinárodní firmy a jejich kapitál. I tak ale Yves vidí v seskupení evropských zemí výhody.

„Mám syna ve Švýcarsku. Když za ním cestuji, tak neřeším tolik komplikací. Dceru mám zase v Maďarsku. Ani tam nemám potíže, protože platím v eurech,“ popisuje.

Výhodou unie je také její konkurenceschopnost. Alespoň podle třiašedesátiletého Michela, který dříve pracoval v letectví.

„Výhodou je, že to je uskupení zemí, které se v celosvětovém trhu dokážou spojit proti Číně, Spojeným státům, Rusku nebo Indii. Nevýhodou je, že se musíme zříct nějakých výsad tak, abychom mohli lépe pracovat s ostatními,“ říká.

Ve Francii přišlo v neděli k urnám 50,12 procenta voličů, což je o osm procentních bodů více než v minulých evropských volbách v roce 2014.

Martin Balucha, znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme