Fico vyhlásil boj korupci. Pokud je opravdu tak velká, musíme o ní mluvit, řekl
UVNITŘ VIDEO. Slovenský premiér Robert Fico v pátek nečekaně ostře vystoupil proti problému korupce v zemi. Starosty obcí, úředníky a podnikatele vyzval k jejímu nahlašování. Hledá se prý i "technologické řešení", které by umožnilo korupci nahlašovat přímo premiérovi. Vysoké vnímání korupce přitom přestavuje pro vládnoucí stranu Smer dlouhodobý problém a podle politologů přihrává hlasy voličů konkurenci.
Robert Fico během pracovního výjezdu v Košicích reagoval na vystoupení policejního prezidenta Tibora Gašpara ze stejného dne. Ten informoval, že policie obvinila pracovníka zemědělské platební agentury Petra O. z přijímání úplatků v celkové výši 19 000 eur (v přepočtu přes půl milionu korun).
„Bylo to rozhodnutí statečného člověka, který přišel na policejní stanici a řekl, že je připraven spolupracovat, což v praxi znamená velkou občanskou odvahu,“ ocenil Fico blíže nejmenovaného občana, který na případ korupce upozornil. Kromě něj premiér poděkoval policii, prokuratuře i koaličním partnerům.
Slováci se odvracejí od SNS. Předsedu parlamentu 'kapitána Danka' viní z papalášství
Číst článek
„Mluvil jsem o tomhle případu s předsedou strany Most-Híd (Béla Bugár, pozn. red.), který řekl, že pokud je dnes vnímání korupce na Slovensku takové, jaké je, musíme dávat konkrétní příklady, ve kterých je naše země schopna zakročit,“ prohlásil během tiskové konference premiér.
Fico upozornil na to, že korupce „nás všechny trápí“ a chce v tomhle směru vytvořit podstatně větší tlak na představitele měst, obcí i organizací a firem, které jsou zapojené do nejrůznějších dotačních programů.
„Pošlu každému osobní dopis, ve kterém žádám primátory a starosty: Buď přestaňme kecat o korupci, nebo - pokud existuje v takovém rozsahu, v jakém ji vnímáme (…) - musíme o těchto věcech začít mluvit,“ řekl Fico. Podle něj proti korupci nelze bojovat, pokud nebude mít stát k dispozici relevantní informace a lidi připravené „zjednodušeně zapnout si kameru, mikrofon a sednout si do vozu s vědomím, že kolem je deset policistů“.
Premiér teď plánuje absolvovat blíže neurčený počet setkání s úředníky. Těm chce prý vzkázat, že pokud se objeví případ podobný tomu ze zemědělské platební agentury, nikdo je nebude chránit. Podle svých slov zároveň hledá technické řešení, jak by se mohli občany ve věci obracet přímo na něj.
Transparency kritizuje pouhou deklarativnost
Korupce je na Slovensku dlouhodobě vnímána jako výrazný problém. Podle průzkumu organizace Transparency International se země v žebříčku vnímání korupce umístila na 54. příčce mezi Namibií a Chorvatskem a jako sedmá nejhorší ze zemí Evropské unie.
Slovenská pobočka organizace v této souvislosti připomněla, že ani loni na Slovensku nebyl za korupci odsouzen žádný vysoce postavený podnikatel ani politik. „První rok třetí vlády Roberta Fica naznačil, že boj proti korupci bude pokračovat spíše v deklarativní než ve skutečné rovině,“ napsal koncem ledna šéf slovenské pobočky Transparency Gabriel Šípoš.
Organizace v této souvislosti zmiňuje kauzy jako Bašternák nebo podezřelé zakázky během slovenského předsednictva v Radě Evropské unie, které jsou spojovány se jmény členů vládnoucí strany Smer, a které mohou posilovat vnímání korupce v zemi.
Na to, že vysoké vnímání korupce na Slovensku Ficovi a straně Smer škodí, nedávno upozornil také rektor Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií a politolog Samuel Abrahám. Toho se Zpravodajský Českého rozhlasu před časem ptal na politické šance Ficova koaličního partnera Andreja Danka. „Není zdatný diskutér ani charismatická osoba, ale pokud Fico něco neudělá se svou stranou a korupcí, kterou každý kritizuje, je možné, že při totální pasivitě opozice může Fica předběhnout,“ prohlásil tehdy.
Žiadne dobré správy z nášho najsledovanejšieho celosvetového indexu korupcie - Slovensko stagnuje. O výraznejšom... https://t.co/G39xL1UdMf
— Transparency (@transparencysk) 25. ledna 2017