Evropské jaderné elektrárny podstoupí zátěžové testy
Lídři členských zemí sedmadvacítky se dohodli na summitu v Bruselu, že do konce roku mají všechny jaderné elektrárny v Evropské unii projít zátěžovými testy. Reagují tak na havárii v japonské elektrárně.
Evropští premiéři a prezidenti pověřili Evropskou komisi, aby připravila kritéria a metody provedení testu ve spolupráci s národními experty na jadernou energetiku. Testy by měly být připravené do června, pak je budou provádět orgány pro jadernou bezpečnost členských zemí.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že elektrárny, které ve Francii testům nevyhoví, nechá odstavit. Zároveň si však je jistý, že vyhoví všechny, protože Francie získává drtivou většinu energie z jádra.
Bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák a premiér Petr Nečas o zátěžových testech jaderných elektráren
Ani dvě české jaderné elektrárny nemají podle premiéra Nečase ze zátěžových testů obavy, a to díky neustálému sledování rakouskými odpůrci. Zdůraznil, že zátěžové testy podporuje.
„Nesmí se z toho stát stejná blamáž jako z takzvaných bankovních stress testů. Musí to být skutečně věrohodný proces,“ varoval.
Evropa bezpečné jádro potřebuje
Petr Nečas zároveň uvedl, že bezpečnost jaderných elektráren je pro Česko prioritou číslo jedna a že si budoucnost bez tohoto zdroje energie neumí představit. „Já jsem opravdu přesvědčený, že bez jádra se neobejdeme. Nemyslím teď jen Českou republiku, ale celou Evropskou unii.“
Polovina členských zemí Unie už jaderné elektrárny provozuje. Další země se je chystají stavět.
Výsledky bezpečnostních zkoušek evropských jaderných elektráren mají být známy do konce roku. Unie bude žádat provedení testů i u svých sousedů – například u Ukrajiny nebo Ruska.