Evropská unie po uvěznění Navalného zpřísní protiruské sankce. Seznam rozšíří o čtyři jména
Další ruští představitelé budou čelit sankcím Evropské unie. Rozhodli o tom ministři zahraničí členských států. Jde o reakci na nedávné odsouzení ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který se vrátil z Německa po léčbě z otravy látkou typu novičok. Sankce mají cílit čtveřici lidí, mezi nimi na představitele ruského Vyšetřovacího výboru, ředitele národní gardy nebo generálního prokurátora.
Sankce navazují na nedávnou cestu šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který se v Moskvě marně snažil apelovat na Navalného propuštění. Patrně nejznámější kritik Kremlu má strávit v trestanecké kolonii 2,5 roku za porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu za zpronevěru.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc volil vůči Borrellovi a EU ostrá slova a Moskva v době návštěvy vykázala tři diplomaty unijních zemí.
Evropský soud pro lidská práva požaduje Navalného propuštění. Moskva to odmítá
Číst článek
„Mrzí mě, že Rusko se nám svými kroky i nadále vzdaluje. I proto jsem podpořil rozšíření sankcí,“ řekl po pondělním jednání novinářům v Bruselu český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Na rozdíl od lednového ministerského zasedání se tentokrát pro přípravu sankcí vyslovili ministři jednohlasně, zatímco minule byly proti například velké země jako Německo či Francie.
Borrellův úřad bude nyní pracovat na prověření toho, zda budou osoby z navrhovaného seznamu potrestány zákazem cest do EU a zmrazením majetku na území unie oprávněně. Nové postihy by mohl definitivně schválit březnový summit EU, na němž se prezidenti a premiéři budou zabývat zhoršujícími se vztahy s Moskvou.
Sedmadvacítka unijních zemí již v říjnu potrestala za Navalného loňskou otravu šest ruských činitelů. Opozičník se po pokusu o otravu, z níž viní Kreml a ruské tajné služby, zotavoval v Německu, letos v lednu byl krátce po příletu do Moskvy zatčen.