Vyjednávači EU a Británie se dohodli na smlouvě o brexitu. ‚Získáváme zpět kontrolu,‘ říká Johnson
Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili dosažení nové dohody o odchodu Británie z EU. Juncker nový dokument označil za „spravedlivý a vyvážený“. Dohodu nicméně musí schválit jak členské státy, tak britský parlament. Severoirští unionisté (DUP) přitom ve čtvrtek kolem poledne potvrdili, že nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně dohody, o nichž vyjednávala Británie s Evropskou unií.
Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země „získává zpět kontrolu“. Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí ještě schválit britský parlament, kde je hlasování plánováno na sobotu, i Evropský parlament.
Lídři zemí Evropské unie ve čtvrtek dohodu podpořili, informoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann, podle něhož summitová jednání o brexitu skončila. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.
We’ve got a great new deal that takes back control — now Parliament should get Brexit done on Saturday so we can move on to other priorities like the cost of living, the NHS, violent crime and our environment #GetBrexitDone #TakeBackControl
11:35 – 17. 10. 2019
Šéf labouristů Jeremy Corbyn dohodu označil za „ještě horší než tu, kterou vyjednala Theresa Mayová, a která byla jednoznačně odmítnuta.“ Podle něj ohrožuje ochranu práv zaměstnanců nebo standardy kvality potravin. Ve svém vyjádřením zopakoval, že nejlepší cesta, jak brexit vyřešit, je nechat lidi znovu hlasovat, cituje Corbyna deník Guardian.
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier na tiskové konferenci pochválil spolupráci napříč unijními zeměmi a institucemi během vyjednávání.
„Za evropskou stranu je to výsledek permanentního dialogu, důvěry, která byla budována během tří let s 27 členskými státy, s Evropským parlamentem, s Evropskou komisí i Evropskou radou. Společně jsme budovali pozici,“ komentoval jednání Barnier.
Finální text dohody je veřejnosti k dispozici na stránkách Evropské komise.
Severní Irsko
Budoucí uspořádání vztahů mezi Severním Irskem, které je součástí Velké Británie, a Irskou republikou se v posledních týdnech stalo hlavním sporným bodem mezi oběma vyjednávacími týmy.
Podle Barniera by bylo Severní Irsko nadále vázáno některými unijními pravidly a zboží kontrolováno na hranicích celého ostrov a ne napříč mezi oběma státy. Severní Irsko by ale zůstalo součástí celního prostoru Velké Británie a mohlo by tak těžit z obchodních dohod, které by si Velká Británie v budoucnu vyjednala, uvedl na tiskové konferenci.
Nesouhlas unionistů
„Nezapomínejte, že v této situaci už jsme byli,“ upozorňuje komentátor BBC Chris Morris. „Loni Theresa Mayová také oznámila dohodu s EU a ta byla pak třikrát odmítnuta britským parlamentem.“ Otázkou nyní podle britského komentátora logicky bude, zda britský premiér zvládne dohodu protlačit skrz britský parlament.
Vyjednávání o brexitové dohodě v Bruselu vázne. Kvůli unijnímu summitu se protáhne do noci
Číst článek
Britská média po zveřejnění odmítavého stanoviska unionistické strany DUP ve čtvrtek ráno mluvila o „zásadní ráně“ pro britského premiéra. Schválení dohody bude totiž záviset i na jejich hlasech. Své výhrady zástupci DUP zopakovali i po oznámení o uzavření dohody.
„Nemůžeme podpořit návrhy ohledně cel, ohledně spolurozhodování, nejasnosti panují i kolem daně z přidané hodnoty,“ uvedli ráno zástupci DUP. Dalším problémem pro DUP je otázka, zda by severoirská legislativa měla dostat příležitost se k dohodě vyjádřit.
Novinářka zabývající se brexitem pro deník Guardian Lisa O’Carollová nicméně poznamenává, že vyjádření irských unionistů v sobě obsahuje otevřená zadní vrátka k možné změně jejich postoje.
Vyjádření končí prohlášením: „Budeme dál spolupracovat s vládou a snažit se zajistit rozumnou dohodu, která bude v zájmu Severního Irska a bude ochraňovat ekonomickou a ústavní jednotu Spojeného království.“ To podle O’Carollové otvírá možnost k tomu, aby mohli změnit názor.