Twitter trvale zablokoval Trumpův účet. Prezidenta vyzvala k rezignaci i republikánská senátorka
Společnost Twitter oznámila, že trvale zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem“. Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy na to uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní, informuje agentura Reuters. K předčasnému odchodu již Trumpa vyzývají i členové republikánské strany.
„Po bedlivém přezkoumání tweetů účtu @realDonaldTrump a aktuálního kontextu jsme trvale zablokovali účet kvůli nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem,“ oznámila internetová platforma.
Trump je nepříčetný a nebezpečný, řekla Pelosiová. S generálem řešila, jak ho zbavit vojenských pravomocí
Číst článek
Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. „Nás NEUMLČÍ!“ tweetoval z vládního účtu @POTUS, který má přes 33 milionů sledujících. Prezident také v sérii nyní již smazaných příspěvků dodal, že v blízké budoucnosti zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.
Již dříve tento týden Twitter dočasně zablokoval Trumpův účet kvůli příspěvkům, v nichž prezident odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách.
Také Facebook tento týden uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského období. Současného šéfa Bílého domu má 20. ledna vystřídat nově zvolený prezident Joe Biden. Krok Twitteru však pro Trumpa představuje větší ránu - prezident měl na této síti přes 88 milionů sledujících, podotýká agentura AFP.
‚Musíte ukázat sílu.‘ Vpádu do Kapitolu předcházely Trumpovy ostré výroky o útoku na demokracii
Číst článek
Trump ve středu v projevu ke svým podporovatelům znovu odmítl prohru v prezidentských volbách, mluvil o podvodech a snaze demokratů volby zmanipulovat, načež své příznivce vyzval k pochodu k budově Kongresu. Trumpovi podporovatelé nedlouho poté prorazili bezpečnostní zátarasy u sídla zákonodárného sboru, vtrhli dovnitř a ničili a kradli v něm vybavení. V souvislosti s útokem zemřelo pět lidí a několik desítek dalších utrpělo zranění. Prezident během obsazení Kapitolu sice své zastánce vyzval, aby se vrátili domů, zároveň jim však vyjádřil podporu a sympatie.
Volání po odstoupení
Po středečních událostech se pro předčasný odchod prezidenta Trumpa vyjadřují i republikánští senátoři. Jako první tak učinila senátorka za Aljašku Lisa Murkowská.
„Chci, aby odstoupil. Chci, aby byl pryč. Už napáchal dost škod,“ sdělila Murkowská aljašskému listu Anchorage Daily News. Senátorka také řekla, že by kvůli Trumpovi zvažovala vystoupení z republikánských řad. „Republikánská strana už není nic víc než strana Trumpa a pokládám si otázku, zda je to stále strana pro mě,“ vysvětlila.
Biden obvinil Trumpa z podněcování násilí. Pelosiová vyzvala k odvolání prezidenta
Číst článek
Murkowská, která zastává post senátorky od roku 2002 a v Kongresu patří k umírněným republikánům, má se svojí stranou dlouhodobě komplikovaný vztah, píše AP.
Pro odvolání Trumpa se dříve vyjádřil také republikánský poslanec Adam Kinzinger. „Vše nasvědčuje tomu, že je prezident nezvladatelný a není nejen schopen dostát povinnostem a přísaze, ale ani udržet si kontakt s realitou,“ řekl Kinzinger.
Demokraté se podle amerických médií v pondělí chystají ve Sněmovně reprezentantů předložit novou ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce jen několik málo dní před řádným koncem jeho mandátu. Důvodem pro chystanou žalobu je jeho role, kterou sehrál při středečních nepokojích v sídle Kongresu.