Záplavy v Nepálu, Indii a Bangladéši si vyžádaly už 130 obětí. Dva miliony lidí musely opustit domovy

Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka postihly Nepál, severovýchodní Indii a Bangladéš. Nejvíce mrtvých je v Nepálu. V indickém státě Himáčalpradéš se navíc zřejmě v důsledku monzunových dešťů zřítila v neděli třípatrová budova, pod jejímiž troskami zahynulo 12 osob, informovala agentura AP.

Káthmándú (Aktualizováno: 12:19 15. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. Přes dva miliony lidí musely podle agentury Reuters opustit své domovy, deště mají podle předpovědí pokračovat i v dalších dnech.

Tropická bouře Barry způsobila v Louisianě první záplavy, část obyvatel se musela evakuovat

Číst článek

„Počet mrtvých se může zvýšit, zatím sbíráme informace,“ řekl agentuře EFE šéf nepálského centra pro nouzové situace Bed Khanal. V Nepálu zemřelo kvůli záplavám od čtvrtka nejméně 65 lidí, tři desítky se pohřešují a několik desítek osob utrpělo zranění.

Zasaženo bylo 30 ze 77 okresů, včetně metropole Káthmándú. Desítky tisíc obyvatel přišly v Nepálu o střechu nad hlavou.

Dalších 51 obětí si záplavy od čtvrtka vyžádaly v sedmi státech na severovýchodě Indie, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Nejhůře zasaženy byly státy Ásám, Uttarpradéš a Bihár. Přímo zasaženo důsledky povodní a sesuvů půdy bylo v Indii 4,5 milionu lidí, z toho 1,5 milionu muselo opustit domovy.

Zřícený dům

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům. Záchranářům se podařilo z trosek vyprostit 31 živých lidí, dalších 12 osob přišlo o život. Je mezi nimi 11 vojáků, kteří v době neštěstí měli v restauraci v přízemí budovy večírek.

V Bangladéši, kde podle nové bilance zemřelo 16 osob, voda z domovů vyhnala asi půl milionu lidí.

Oběti si podle BBC vyžádaly záplavy i v přeplněném uprchlickém táboře v Bangladéši, v němž žije milion rohingských uprchlíků. Příslušníci tohoto muslimského etnika utekli z Barmy, kde čelí dlouhodobě perzekuci a kde armáda proti nim zahájila tažení v roce 2017 poté, co rohingští povstalci zaútočili na stanoviště barmské policie.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme