Desítky tisíc Polek skončily s prací, daly přednost novému příspěvku na děti
Splněný předvolební slib polské strany Právo a spravedlnost (PiS) má nečekané důsledky. Program „Rodina 500+“ pomohl konzervativcům na podzim 2015 přesvědčivě vyhrát parlamentní volby. Realizace taháku kampaně ale přinesla kromě zvýšení výdajů státní pokladny i změny na trhu práce. Po zavedení státního příspěvku na děti opustily zaměstnání desítky tisíc žen.
Příspěvek 500 zlotých měsíčně (přes 3000 korun) na každé druhé a další nezletilé dítě je vlajkovou lodí prorodinné politiky strany PiS. Motivací vlády je zvýšení porodnosti a snížení chudoby rodin s více dětmi. Měsíčně je příspěvek vyplácen 3,37 milionu dětí.
Náklady na příspěvky letos činí v přepočtu 97 miliard korun, v příštím roce by to mělo být o 40 miliard víc.
Systém dávek byl spuštěn letos v dubnu, na posouzení jeho vlivu na porodnost je tak ještě brzy, z dat statického úřadu ale vyplývá, že zřejmě ovlivnil počet pracujících žen.
Polská ekonomika zpomaluje. Investoři začínají utíkat do Česka
Číst článek
Od března do září navzdory poklesu nezaměstnanosti odešlo z práce kvůli péči o rodinu a domácnost 146 tisíc lidí, nejvíce žen ve věku do 44 let.
Podle kritiků programu se matkám s nízkým příjmem vyplatí v práci skončit a čerpat státní příspěvek. „Opouštění zaměstnání je efekt programu 500+,“ tvrdí analytička Iga Magdová z Institutu pro strukturální výzkum.
Takové závěry jsou ale podle ministerstva pro rodinu předčasné. „V tuto chvíli je ještě příliš brzy na hodnocení výsledků a identifikaci zdroje takové změny,“ tvrdí úřad.
Zájem o příspěvek předčil očekávání ministerstva. „Ukázalo se, že míra chudoby je větší, než jsme čekali,“ řekla ministryně pro rodinu Elżbieta Rafalská.