Obří demonstrace v Paříži i Londýně. Metropole za sebou mají kvůli dění v pásmu Gazy bouřlivý víkend
105 000 lidí podle policie dnes pochodovalo Paříží proti antisemitismu. Původní odhad byl 60 tisíc. Pochody byly na 70 dalších místech, např. v Lyonu, Nice nebo ve Štrasburku.@iROZHLAScz @Radiozurnal1 @CRoPlus pic.twitter.com/UeAcLAGmUd
— Martin Balucha (@MartinBalucha) November 12, 2023
Desítky tisíc Francouzů v neděli protestovaly v Paříži a v dalších městech proti antisemitismu. Pořádali to předsedové obou komor francouzského parlamentu, kteří před pár dny v deníku Le Figaro upozornili na více než tisíc protižidovských výpadů od útoku Hamásu na Izrael na začátku října. Víkendovou demonstraci má za sebou i Londýn, tam se v sobotu vydal do ulic zatím nejmohutnější, třísettisícový průvod na podporu Palestiny.
Policie očekávala, že na pařížský pochod přijde 60 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich přišlo ještě mnohem víc, ministerstvo vnitra a policie odhadly počet účastníků na 105 tisíc a další desítky tisíc lidí se vydaly do ulic v dalších francouzských městech.
Pařížský pochod vyrážel z prostranství u Invalidovny, které bylo úplně plné. Na úvod zazněla francouzská hymna. Lidé podél nábřeží tleskali, mávali francouzskými vlajkami. Průvod vedl kolem budovy Národního shromáždění.
V davu byly vidět jarmulky naznačující židovskou příslušnost nositelů, ale byli tam i zástupci muslimské komunity. Dav odsuzoval protižidovské útoky a hesla z minulých dnů.
Projevy antisemitismu byly různé od výhrůžek až po útoky. „Někteří Židé dnes ve Francii se skutečně bojí o svou bezpečnost, dokonce si vyměňují jména na poštovních schránkách,“ řekl účastník pochodu Alex, který je židovského vyznání.
Ministr Gérald Darmanin potvrdil, že od útoku Hamásu na Izrael na začátku října policie zaznamenala přes 1100 protižidovských činů ve Francii. Vláda na to konto posílila hlídky policistů a strážníků. Ti hlídkují jak u škol, synagog a v dalších místech, kam dochází zástupci židovské komunity.
Na shromáždění v Paříži přišla premiérka Elisabeth Borneová, byli tam také další členové vlády. Na konci průvodu šla bývalá prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Její účast ale vyvolala kritiku, protože její strana Národní sdružení vychází z Národní fronty, kterou zakládal ještě její otec Jean-Marie Le Pen a ten zastával otevřeně antisemitské názory.
Marine Le Penová však tvrdí, že se od těchto postojů a názorů distancovala a stejně tak jako její strana. I přes to někteří politici právě kvůli účasti Le Penové na demonstraci odmítli dorazit.
Protesty v Londýně
V sobotu, kdy si Británie připomínala konec první světové války, vyšel do ulic Londýna zatím nejmohutnější, třísettisícový průvod na podporu Palestiny.
Oproti pařížské demonstraci, která kritizovala antisemitismus, londýnský dav protestoval proti izraelské vojenské operaci. Tu zahájila armáda v Pásmu po útoku teroristů z Hamásu.
Poblíž londýnského vojenského památníku se v sobotu dobu shromáždily stovky krajně pravicových aktivistů. Desítky jich byly pak zadrženy po potyčkách s policií.
Zatímco početný dav procházel centrem Londýna, stovky krajně pravicových aktivistů se vydaly k londýnskému vojenskému památníku Cenotaph. Na cestu vybavili noži, obušky, lahvemi a pyrotechnikou. Chtěli totiž místo ochránit před davem, který vyjadřoval podporu Palestině.
„Londýnská metropolitní policie byla na sobotu velice dobře připravena. Památník neznámého vojína obklopila neprodyšnou zástěnou, takže k němu nemohl nikdo proniknout,“ popsal pro Radiožurnál spolupracovník Deníku N Ivan Kytka.