Policie střílela po protestujících v Minsku gumovými projektily. Zemřel jeden demonstrant
Унікальныя кадры. Растрэл спецсродкамі мірных пратэстуючых. Спецтэхніка і вераломная атака з-за аўтобуса.
— Belsat TV (@Belsat_TV) August 10, 2020
Як сілавікі атакавалі мірных пратэстуючых каля стэлы ў Менску ў ноч на 10-е. Поўнае, не мантаванае, 2-хгадзіннае відэа падзеяў пад Стэлай на ЮТ: https://t.co/yYqh7JE3pG pic.twitter.com/AVn4Sax4w7
V Minsku zahynul večer při protestech kvůli falšování výsledků prezidentských voleb jeden z demonstrantů. Mluvčí běloruského ministerstva vnitra na internetu uvedla, že se tak stalo poté, co mu v rukou explodovalo blíže neurčené výbušné zařízení, které chtěl hodit směrem na zasahující policejní speciální jednotky. Podle svědků agentury Reuters se policisté v běloruské metropoli ve večerních hodinách střetli s demonstranty, které bili obušky.
„Jeden z protestujících se pokusil hodit na pořádkové jednotky výbušné zařízení, ale nástroj mu v rukou vybuchl,“ čímž jej zabil, uvedla policie.
Běloruská policie se připravila na možné večerní protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb v zemi a obsadila centrum Minsku i všechny přístupové cesty, uvádí tamní média. Uzavřené jsou rovněž i některé centrální stanice metra a vlaky jimi jen projíždějí.
Davy protestujících se snaží rozehnat rovněž zábleskovými granáty, gumovými projektily a slzným plynem. Zadrženy byly desítky lidí, další protestující utrpěli zranění.
Lukašenko nařkl Česko z řízení demonstrací. Protestující podle něj dostávali pokyny telefonicky
Číst článek
Mezi zraněnými jsou i novináři, kteří byli viditelně označeni nápisy ‚PRESS‘.
V některých částech města lidé budují barikády z květináčů, odpadkových košů a dalších věcí, které na ulici objeví, uvedla na twitteru polská televizní stanice Belsat, která vysílá v běloruštině. Při střelbě gumovými projektily, které na jedné z ulic běloruské metropole použili muži ve vojenských uniformách bez označení, utrpěla zranění nohy i novinářka běloruského listu Naša Niva.
Protesty se ale odehrávají i na dalších místech, například ve městech Mazyr, Grodno, Navapolack či Brest. I v nich policie podle záběrů na sociálních sítích tvrdě zasahuje proti lidem v ulicích.
Plán B
V 19.00 místního času (18.00 SELČ) měla začít v centru Minsku další demonstrace, kvůli všudypřítomné policii ale aktivisté začali diskutovat o „plánu B“, vyplynulo z informací na sociálních sítích. Podle něj se lidé měli nejprve sejít v jednotlivých čtvrtích města a teprve větší davy by se měly postupně přesouvat do centra.
Nedělní prezidentské volby podle ústřední volební komise drtivě vyhrál současný autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Množí se však informace o zfalšování voleb a prezidentská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská už dříve oznámila, že uvedený výsledek neuznává. V pondělí podala stížnost k ústřední volební komisi a žádá přepočítání hlasů.
Šéf běloruské KGB v pondělí oznámil, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o atentát na tuto opoziční kandidátku. Žádné další podrobnosti zatím nejsou známy. V souvislosti s Cichanouskou se večer na sociálních sítích začaly šířit zvěsti, některé s odvoláním na její tým, že nikdo netuší, kde se prezidentská kandidátka nachází.
Ve čtyři hodiny odpoledne místního času vstoupila do budovy ústřední komise, aby tam podala stížnost na volby, její právníci poté komisi opustili, ona však podle některých informací nikoli. Údajně ani nezvedá telefon. Informace ale oficiálně nikdo nepotvrdil. A ústřední volební komise agentuře RIA Novosti sdělila, že Cichanouská po podání stížnosti budovu normálně opustila, protože po sedmé hodině večer už v budově nikdo nezůstal.
‚Potřebujeme ji na svobodě‘
Cichanouská voliče nevyzvala, aby vyšli do ulic. Sama se rovněž protestů nebude účastnit, uvedla její mluvčí. Obává se totiž, že by tento krok bezpečnostní složky využily k provokacím. „Snažily by se ji zastavit a my ji potřebujeme na svobodě,“ citovala z prohlášení mluvčí agentura AFP.
V reakci na dění kolem voleb a falšování výsledků vyšly již v noci na pondělí do ulic běloruských měst tisíce demonstrantů, policie proti nim tvrdě zasáhla. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo na 3000 lidí, desítky jich utrpěly zranění. Lidskoprávní organizace Vjasna informovala rovněž o jednom mrtvém, později se ukázalo, že muž je sice těžce zraněný, ale naživu, uvedla agentura Reuters.