Dělníci ochromili provoz nad Novým Zélandem. Kvůli překopnutému potrubí chybí letecký benzin
Jedno neopatrné kopnutí do země dokáže ochromit dopravu na celém letišti. Na Novém Zélandu se to povedlo, když v Aucklandu dělníci poškodili jediné potrubí, které město spojuje s ropnou rafinerií. Ve městě je tak nedostatek leteckého paliva.
Letiště vyzývá aerolinky, aby do Aucklandu létaly s plnými nádržemi, aby mohly odletět pryč bez tankování. Vydat jim totiž může jen 30 procent paliva. Dlouhé mezinárodní lety si proto mají naplánovat mezipřistání v Austrálii, kde mohou palivo doplnit a pokračovat dál.
Soumrak velkých letadel? O stroje jako Boeing 747 nebo Airbus A380 není zájem
Číst článek
Část spojů muselo řízení letového provozu kvůli nedostatku paliva zrušit, jen přes víkend jich bylo 27. Podle odhadů se to každý den dotkne asi 2000 cestujících. Opravy přitom podle odhadů potrvají 10 až 15 dní.
Někteří z nich jsou pochopitelně rozzlobení. Pár, který zpovídal New Zealand Herald, řekl, že nedostali dostatek informací. Nespokojení jsou také s tím, že jim nikdo nepomáhá se zajištěním nové letenky nebo ubytování.
Podle zdrojů New Zealand Heraldu výkopové práce pravděpodobně dělala firma, která hledala dřevo kauri ze stromu jménem Damaroň jižní.
Kmeny těchto stromů, které se v této oblasti před několika tisíci lety ponořily do bažiny, jsou dnes vyhledávaným materiálem. V roce 2014 se stůl z tohoto dřeva prodal ve Spojených státech za v přepočtu dva a půl milionu korun.
Jen škoda na potrubí je ale podle britského Guardianu asi desetkrát vyšší. Zajímavé je, že Novozélandské ministerstvo obchodu si před pěti lety udělalo analýzu, kolik by podobná nehoda zemi stála.
Omezení turismu a exportu v podobném rozsahu by podle ní zemi vyšlo v přepočtu na asi sedm miliard korun. Nové potrubí, které by sloužilo jako záloha toho současného, ale vláda kvůli vysoké ceně neplánuje.