Co přinesl summit G20: poklidné demonstrace, výtržnosti, příměří pro Sýrii i pomoc Africe

Ukázal rozdíly mezi postoji státníků, částečně pomohl s řešením některých světových problémů, nakonec ho ale zastínily násilností, které rozpoutali radikální výtržníci. I tak se dá shrnout summit G20. Nepokoje pokračovaly i v sobotu v noci po odjezdu většiny politiků. Německá vláda, policie i hamburská radnice kvůli nim sklízí kritiku předních německých komentátorů.

Hamburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Hamburku uklízí po summitu G20.

Obyvatelé Hamburku uklízí po summitu G20. | Zdroj: Reuters

Odpovědným politikům jejich kritici nejvíc vyčítali to, že podcenili přípravu na summit. Starosta Hamburku Olaf Scholz například sklidil ostrou kritiku od policejních odborů, které podle nich zesměšňoval, když před summitem varovaly před nepokoji.

V Hamburku opět pokračovaly demonstrace. Policisté použili vodní děla

Číst článek

Hájil se tím, že policie situaci nepodcenila, když do města povolala 20 tisíc policistů a následně další posily. Tímto směrem míří další kritika, pro změnu na policii za to, že sice ochránila politiky, majetek obyvatel města před rabováním ale ochránit nedokázala.

Komentátoři kritizovali i samotný fakt, že se summit konal v Hamburku. Jedním důvodem bylo to, že je to velké město, kde se ničení majetku dá zabránit jen těžko.

V Hamburku mají navíc poměrně pevné kořeny levicoví radikálové, které navíc podle deníku Die Welt spolkové úřady dlouhodobě podceňují ve srovnání s jinými radikály.

Süddeutsche Zeitung kritizuje i organizátory protestů. Ti sice dokázali zmobilizovat opravdu masové protesty, podcenili ale roli radikálů, kterým nejde o myšlenky, ale jen o násilí.

Rabování a brutální útoky

Kancléřka Angela Merkelová na jednu stranu hájila právo na svobodu projevu a poklidný protest, současně se ale jasně vyhranila proti výtržníkům:

Obyvatelé Hamburku uklízí po summitu G20. | Zdroj: Reuters

„Ostře odsuzuji bezbřehou brutalitu, které policie musela čelit v posledních dnech během summitu G20. Rabování, žhářské útoky a brutální útoky na životy policistů nelze ani v nejmenším jakkoli obhájit."

Hájila však rozhodnutí uspořádat summit v Hamburku. Takto velká akce podle ní potřebuje dostatečnou infrastrukturu a kapacitu hotelů. Poškozeným pak jménem vlády nabídla finanční odškodnění.

Politické výsledky

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier pak například osobně navštívil některé z víc než 200 zraněných policistů. Summit ale nebyl jen o násilnostech a demonstracích a přinesl i několik politických výsledků.

Sobotní protest v Hamburku | Zdroj: Reuters

První se projevil před pár hodinami, kdy na jihozápadě Sýrie začalo platit příměří doladěné během ostře sledované schůzky prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Všichni kromě Spojených států se v závěrečném komuniké přihlásili k ochraně klimatu. Kromě dalšího byla významným tématem i Afrika. Mimo klasické rozvojové pomoci se řešily i investice a rozvoj potenciálu mladých lidí.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme