Člověk v tísni vyhlásil pomoc Somálcům prchajícím před hladomorem
Somálsko postihlo největší sucho za více než padesát let. Organizace OSN pro výživu a zemědělství v Římě vyzvala k další pomoci pro celou oblast Afrického rohu, kterou potřebuje asi 12 milionů lidí. Pomoc pro Somálce prchající před hladomorem připravila i česká organizace Člověk v tísni. Vyhlásila finanční sbírku a u somálských hranic v Etiopii poskytne jídlo a péči asi tisíci uprchlíků.
Spojené národy dnes oficiálně označily katastrofální humanitární situaci ve dvou oblastech jižního Somálska za hladomor. Podle kritérií OSN to znamená, že z každých deseti tisíc obyvatel denně zemřou hladem dva lidé. V Somálsku navíc probíhá ozbrojený konflikt, kvůli kterému se tam nemohou dostat humanitární organizace.
Člověk v tísni bude operovat v Etiopii, kde již má dlouhodobé programy na zlepšení zemědělství a zvýšení potravinové bezpečnosti. Pomoc prchajícím Somálcům bude poskytovat v oblasti Kelafo, kde ještě žádné mezinárodní humanitární organizace nepůsobí.
Dana Plavcová z organizace Člověk v tísni vysvětluje ve Stalo se dnes cíle pomoci somálským uprchlíkům
Sbírka SOS Somálsko
Sbírkové konto – 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
Zdroj: Člověk v tísni
„Chceme těm lidem poskytnout vodu, jídlo, přístřeší a základní hygienické zázemí. Velice důležitá bude také výživa pro děti, protože 80 procent uprchlíků jsou děti a téměř polovina z nich je podvyživená,“ upozorňuje koordinátorka sbírky Dana Plavcová.
Organizace nejprve uvolnila 2 miliony korun ze svého humanitárního fondu a vyhlásila veřejnou sbírku, na které bylo dnes ráno aktuálně asi 250 tisíc korun.
„S těmi prostředky, které máme, jsme schopni humanitární akci rozjet a poskytnout pomoc řádově stovkám lidí. Nicméně je velmi pravděpodobné, že budou přicházet další lidé. Proud uprchlíků se zvyšuje a přicházejí ve stále horším stavu. Rádi bychom pomohli dalším lidem, kteří přijdou,“ říká Plavcová.
V Etiopii by se podle ní měla situace zlepšit po další sklizni na konci října a začátku listopadu. V Somálsku bude problém dlouhodobější, protože lidé prchají a nezaseli. „Tady budou muset začít rozvojové programy, dát lidem osivo a tak dále,“ dodává.