Čínská jaderná elektrárna má stát v blízkosti sopky
Čína plánuje postavit atomovou elektrárnu nedaleko sopky. Celkem šest reaktorů má stát v provincii Ťi-lin v blízkosti hory Paekdu, která se nachází na čínsko-severokorejské hranici. Ústřední vláda tomuto projektu sice ještě nedala zelenou, experti především z Korejské republiky ale už nyní varují před možnou katastrofou.
Hora Paekdu, v Číně známá pod názvem Čchang-paj, má výjimečné místo v historii obyvatel žijících na obou stranách hranice. Její okolí je také unikátním přírodním celkem, ve kterém žijí i ohrožené druhy zvířat včetně tygrů, medvědů či levhartů.
Na čínském území je také téměř zachován původní lesní porost, přesto ve vzdálenosti pouhých sto kilometrů má už za dva roky začít výstavba šesti bloků jaderné elektrárny, každý o výkonu 1250 megawattů. Alespoň takové jsou plány vlády čínské provincie Ťi-lin.
Na poplach proto začali bít korejští ekologové i odborníci, tedy pochopitelně ti z Jižní Koreje, podle kterých jde o nezodpovědný hazard. K poslední erupci Paekdu sice došlo před více než sto lety, konkrétně v roce 1903, korejští vulkanologové ale varují, že k dalšímu výbuchu může dojít už v blízké budoucnosti, dokonce už během příštích čtyř pěti let.
Centrální část hory totiž pořád roste, a to důsledkem zvyšujícího se množství magmatu. Od zemětřesení v roce 2002 v provincii Ťi-lin o síle 7,3 stupně Richterovy škály se také počet otřesů v této oblasti zvýšil desetkrát, nemluvě o uvolňování toxických plynů způsobujících odumírání stromů.
Experti i ochránci přírody proto vyzývají jihokorejský kabinet, aby proti záměru vybudovat u hory Paekdu atomovou elektrárnu oficiálně protestoval. Nejmenovaný ministr však namítá, že jde o vnitřní záležitost Číny.
Vůdcovo rodiště
Mlčí ovšem i KLDR, přestože se právě na Paekdu údajně narodil i milovaný vůdce a každoročně jí proto navštěvují statisíce lidí. Tedy aspoň to tvrdí státní propaganda.
Ať je to ale jak chce, vědci doufají, že zvítězí zdravý rozum a problému se zúčastněné strany budou věnovat co nejdříve. Příležitost budou mít letos v listopadu, kdy se uskuteční jednání Číny, Koreje a Japonska právě o zemětřesení. Podle dosavadního výzkumu totiž může případná erupce hory Paekdu být tisíckrát silnější, než nedávný výbuch sopky na Islandu.