Čína dál podporuje evropskou integraci, očekává rychlou dohodu mezi Británií a EU
Situaci kolem referenda, ve kterém se Velká Británie rozhodla pro odchod z Evropské unie, sleduje velmi bedlivě i Čína Jakmile byly výsledky hlasování oficiálně zveřejněny, objevily si i první názory v čínských médiích a následovala také oficiální reakce ministerstva zahraničí. Podle ní si Čína přeje rychlá jednání EU s Británií a stabilní Evropu.
Informaci o výsledku britského referenda zařadily do vysílání soukromé i státní čínské televize. Některé dokonce přesunuly tuto zprávu nad aktuální zpravodajství o tajfunu, který řádil na východním pobřeží země.
Zatímco televizní stanice spíše stroze a věcně nabízejí přehled toho, kolik přišlo voličů, kolik bylo pro brexit a kolik proti, webová verze čínského deníku Global Times už hledí i do budoucna a připomíná zbylé sedmadvacítce její závazky vůči Číně. Odvolává se přitom na strategickou dohodu, kterou Evropská komise přijala před dvěma dny a která jasně definuje, jak budou v příštích pěti letech vypadat obchodní a politické vztahy mezi EU a Čínou.
EU must gain confidence in its own reform to actualize hopes of better Beijing ties https://t.co/5wUOUXwaoO pic.twitter.com/yOsHIe80Dr
— Global Times (@globaltimesnews) 24. června 2016
Objevují se i narážky na přílišný protekcionalismus, který prý až dosud dominoval čínskounijním obchodním vztahům. Z článku vyplývá, že teď bude východoasijská velmoc očekávat více pragmatismu a „větší tah na bránu od členů unie“. Global Times doslova říká, že „je třeba opustit cestu prázdných slov“.
Také v dalších komentářích lze těžko vypozorovat byť jen náznak povzbuzení nebo útěchy směrem k Evropské unii. Čínská média naopak jednoznačně pojmenovávají, co je podle nich třeba v EU udělat: zaprvé najít ztracené sebevědomí, zadruhé reformovat unijní instituce a zatřetí smířit se s tím, že tu existuje silnější Čína.
Putin kvůli brexitu nečeká konec sankcí. Žirinovský předpovídá rozpad EU
Číst článek
S první oficiální reakcí přišlo na dnešním brífinku s novináři v Pekingu čínské ministerstvo zahraničí. Podle mluvčí ministerstva má Čína plnou důvěru v další spolupráci s Evropskou unií a zároveň očekává, že Velká Británie a EU uzavřou co možná nejdříve jasnou dohodu, jaký bude další postup. "Rozhodnutí o odchodu z Evropské unie má dopad na všechno a my věříme, že všechny strany zachovají klid a zhodnotí situaci," uvedla mluvčí.
Evropská unie je po USA druhým největším obchodním partnerem Číny. Podle agentury Bloomberg patří Čína k ekonomikám, které jsou v Asii dopady brexitu ohroženy nejvíce. Londýn se v uplynulých letech snažil o navázání užších obchodních vztahů s Pekingem, Čína v Británii investuje nejvíce ze všech zemí EU.