CIA může útočit drony na podezřelé z terorismu. Dostala svolení prezidenta
Americký prezident Donald Trump povolil Ústřední zpravodajské službě (CIA) útoky na podezřelé z terorismu s využitím bezpilotních letounů. Informoval o tom v noci na úterý americký deník Wall Street Journal. Dosud měla povolení k útokům drony pouze americká armáda.
Bílý dům zprávu zatím nijak nekomentoval. Podle listu Wall Street Journal nařízení ještě veřejně neoznámil.
Deník krok označil za odklon od dosavadní spolupráce mezi CIA a armádou. V praxi to funguje tak, že tajná služba CIA využívá drony pouze k vyhledání a sledování podezřelých. Samotný útok ale provádí armáda.
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa tak může podle amerického listu vést ke sporům mezi tajnou službou a armádou o to, kdo má jakou úlohu.
Trump po nástupu do funkce opakovaně hovořil o tom, že tažení proti teroristům a obzvláště proti radikálnímu hnutí Islámský stát bude jednou z jeho priorit.
CIA už v minulosti povelení zabíjet pomocí dronů měla. S útoky bezpilotními letouny na podezřelé z terorismu začala administrativa prezidenta George Bushe mladšího po útocích na New York a Washington z roku 2001.
Bývalý prezident Barack Obama sice počet útoků drony typu Predátor a Reaper ještě dále rozšířil, ale omezil pravomoci tajné služby. Jedním z cílů bylo zpřístupnit veřejnosti více informací o útocích dronů.
CIA totiž v rámci zpravodajského krytí například nemusela zveřejňovat počty zabitých, zatímco armáda musela informace poskytnout.
Spojené státy čelí kvůli těmto útokům kritice doma i v zahraničí nejen kvůli chybám, při kterých umírají nevinní civilisté. Jedním z argumentů je, že útoků amerických bezpilotních letounů v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu nebo Somálsku využívají teroristé k propagandě a ve výsledku tak víc radikálů vytvářejí, než jich zabijí.