Český odpad je kontaminovaný, tvrdí Brazílie
Brazilská inspekce životního prostředí tvrdí, že odpad, který se teď vrací z Brazílie do Evropy, je kontaminovaný. Česká firma, která s odpadem obchodovala, si ale myslí, že jde o konkurenční boj asijských firem.
Podle mluvčího brazilské agentury pro životní prostředí IBAMA Fernanda Marquése tamní inspekce životního prostředí vytýká Evropě porušení mezinárodních dohod o pohybu odpadu.
„V nákladu byl cítit silný zápach organické hmoty ve stádiu rozkladu. Konstatovali jsme, že to je domácí odpad, jako nejrůznější obaly českého původu od vody, kečupu, hranolků, ale i hnůj,“ řekl Marqués.
David Koubek, Fernando Marqués a Zbyněk Buchtík mluví o českém odpadu v Brazílii ve Světě o třetí.mp3
Domovní odpad se podle něj nesmí vyvážet podle Basilejské úmluvy o pohybu odpadu ve světě. Co přesně v nákladu bylo ale nelze přesně říct, kontejner je na cestě zpět do Hamburku, odkud byl poslán, a Brazilci tak mohou usuzovat jen ze dvou fotografií, které mají k dispozici.
Jestli náklad skutečně odporuje Basilejské konvenci zatím Ministerstvo životního prostředí nepotvrdilo. V regionálním centru pro Basilejskou úmluvu v Bratislavě o případu ani nevědí.
Ani lidé z brazilské firmy Recoplast, která si materiál koupila, jej neviděla. Inspektoři je do kontejneru nepustili a poskytli jim pouze fotografie.
Česká firma vidí za kauzou konkurenční boj
Česká firma Neoma, ze které zásilka pochází, tvrdí, že se stala obětí zvůle brazilských úřadů. Ty české kolegy z inspekce ani nekontaktovali.
Do firmy Neoma dnes MŽP poslalo inspekci. Firma ale vydala prohlášení, že si stojí za certifikovanou kvalitou svých produktů, které prodávají do ciziny přes prostředníky i jako materiál pro recyklaci.
„Velmi důrazně se ohrazujeme proti nařčení, že náš produkt, obchodovaný asijskou firmou, byl klasifikován jako toxický. Vývoj tohoto případu nám potvrzuje zjištěné informace o nekalém jednání asijských firem v rámci konkurenčního boje o pozici na brazilském trhu,“ řekl Zbyněk Buchtík manažer pro zahraniční obchod firmy Neoma.
Je také možné, že brazilské strana vrací odpad, se kterým se běžně obchoduje. Podle odborníků v nakládání s odpady je Brazílie a Jižní Amerika považovaná v oboru za problematickou.
V Brazílii budou navíc prezidentské volby a lze spekulovat, že by se současná vláda mohla takovýto „zelený“ krok učinit i v rámci předvolební kampaně.