Česká zemědělská univerzita pomáhá v Angole vzdělávat zemědělce

Prioritní zemí české zahraniční rozvojové spolupráce je i západoafrická Angola. Cílem ČR je pomoci Angole k potravinové soběstačnosti, česká pomoc je proto zaměřena také na sektor zemědělství a školství. Jedním z projektů je vybudování dalších kapacit střední zemědělské školy ve městě Catabola. Realizuje ho Institut tropického a subtropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunečnice

Slunečnice | Foto: Ladislav Bába

Škola se nachází v centrální Angole, v provincii Bié, která byla nejvíce poškozená válkou. V roce 2010 byla na ní v rámci projektu zahájena výuka dvou oborů. Jak na Rádiu Česko přiblížila Jana Mazancová z Institutu tropů a subtropů, jde o učňovské obory obecné zemědělství a rostlinná produkce.

„V Catabole v tuto chvíli není žádná jiná škola tohoto typu, ani žádná vyšší škola. Navíc školu podporuje ČR a je tam zajištěna garance kvality. Zájem je tak veliký,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu české pomoci v Angole jsme na Rádiu Česko s Janou Mazancovou z Institutu tropů a subtropů.

Připomněla, že Angola se v současnosti potýká s tím, že není zajištěna potravinová bezpečnost. „Není dostatek potravin nejen vzhledem k tomu, že většina území v provincii Bié je zaminována a zemědělci nemají kde pěstovat, ale také s tím, že agrotechnické postupy jsou nedostatečné. Tradiční předávání informací z generace na generaci bylo válko úplně zničeno,“ přiblížila.

V tuto chvíli se v Angole pěstuje kukuřice a především fazole. „Ale dříve, v dobách kdy Angola byla portugalskou kolonii, byla provincie Bié společně s vedlejší provincii obilnicí celé Angoly. Pěstovala se pšenice a další obiloviny a velmi kvalitní brambory,“ doplnila.

Právě na pěstování těchto plodin se nyní škola zaměřuje. „Ale zkusíme i diverzifikovat to pěstování, tedy zavádět plodiny, které by byly vhodné, kromě tedy kukuřice a fazolí. V tuto chvíli se zkouší například slunečnice kvůli získávání oleje,“ uvedla.

Snažíme se, aby pěstování bylo decentralizované, aby rodiny na venkově byly soběstačné,“ dodala Mazancová na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme