Boris Johnson skončí jako premiér a předseda strany. Ve funkci zůstane, než vyberou nástupce

Boris Johnson ve čtvrtek odstoupil z pozice předsedy britských konzervativců a premiéra Spojeného království. Vládu ale plánuje vést nadále až do podzimu, kdy bude vybrán jeho nástupce. Johnson odchází po třech a půl letech kontroverzní vlády, která byla provázena sérií skandálů.

Londýn (Aktualizováno: 16:23 7. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson vycházející z Downing Street 10

Boris Johnson vycházející z Downing Street 10 | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Boris Johnson ve čtvrtek rezignoval na pozici předsedy Konzervativní strany. Premiérem země plánuje být nadále, dokud poslanci jeho strany nevyberou nástupce. Johnsonovou vládou v posledních dvou dnech otřásla vlna rezignací. V současné chvíli vládu opustilo již 55 vysokých úředníků, včetně pěti ministrů.

Ve čtvrek dopoledne vyzval Johnsona k odchodu ministr financí Nadhim Zahawi, a to pouhých 36 hodin poté, co v jeho čele nahradil Rishiho Sunaka. Johnson před chystaným oznámením o své rezignaci už hovořil s královnou Alžbětou, uvedla stanice ITV.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová uvedla, že premiér udělal správný krok. Nyní potřebujeme klid a jednotu a pokračovat ve vládnutí, než se najde nový vůdce, řekla.

Britský konzervativní poslanec sledoval ve sněmovně porno. Vyloučili ho z poslaneckého klubu

Číst článek

Bývalý ministerský předseda John Major prohlásil, že Johnson by v zájmu „celkového blaha země“ neměl zůstat v premiérském úřadu, dokud se nenajde jeho nástupce.

Major, který byl v čele vlády v letech 1990 až 1997, uvedl, že dočasným premiérem by se zatím mohl stát ministr spravedlnosti a vicepremiér Dominic Raab nebo by strana mohla změnit pravidla výběru, aby se proces urychlil.

Kontroverzní vláda

Odcházející Johnsonova vláda, která je ve funkci od prosince 2019, za sebou zanechá přinejmenším rozporuplné výsledky.

Vláda se opírala o silnou většinu poslanců. Po katastrofálním výkonu opoziční Labour Party drželi konzervativci v dolní komoře parlamentu 365 z 650 křesel. Většina analytiků tak předpokládala, že po letech nestability bude Johnson schopen provádět potřebné reformy bez větších potíží.

Británií otřásá skandál kolem večírku v Downing Street. Podle expertů přišel v nejméně vhodnou dobu

Číst článek

Osmapadesátiletý Johnson byl dlouhodobě známý svojí schopností různé skandály a přešlapy takříkajíc „přechodit“. V průběhu svých ani ne tří let u moci čelil širokému spektru obvinění.

Přestavbu premiérovy rezidence například pomohl financovat David Brownlow, britský podnikatel a známý dárce pro Konzervativní stranu. Ten na přestavbu daroval 52 tisíc liber (přibližně 1,5 milionů korun).

Asi nejrozsáhlejší skandál Johnsonovy vlády je ale bezesporu tzv. „Partygate“. Od listopadu loňského roku postupně vycházely na veřejnost informace o tom, že v době, kdy v Británii platila tvrdá proticovidová opatření, zaměstnanci vlády pořádali večírky přímo v sídle vlády na Downing Street 10.

Johnson v průběhu první poloviny roku nejdříve tvrdil, že o žádných večírcích nevěděl, až do chvíle, kdy musel přiznat dokonce vlastní účast na daných večírcích. Johnson se tak stal prvním premiérem, který byl v úřadu usvědčen z porušení zákona.

Bývalý Johnsonův poradce tvrdí, že premiér koronavirou krizi nezvládl. Politik kritiku odmítá

Číst článek

Také takzvaně klamal parlament (misleading of Parliament). V takovém případě je v britské politické kultuře běžné, že daný člen vlády okamžitě odstoupí.

Právě kvůli skandálu Partygate se začalo poprvé veřejně hovořit o tom, zda a kdy by měl Johnson z pozice odstoupit. Fatální se mu ovšem nejspíše stala jiná aféra, a to okolo Christophera Pinchera.

Poslední kapka

Pincher byl v únoru jmenován do pozice náměstka hlavního whipa, tedy poslance odpovědného za to, aby ostatní poslanci hlasovali v souladu s vládními a stranickými zájmy. V květnu byl ovšem Pincher obviněn ze sexuálního obtěžování dvou mužů. Na své pozice okamžitě rezignoval.

Aféra samotná by Johnsona nejspíše post premiéra nestála. Následně ovšem vyšlo najevo, že Johnson byl na Pincherovo chování upozorněn už v roce 2019. Dávno předtím, než byl do funkce vůbec jmenován.

Právě tento skandál byl nejspíše poslední kapkou pro členy Johnsonových konzervativců. Na jeho základě odstoupili Rishi Sunak, ministr financí, a Sajid David, ministr zdravotnictví. Tyto dvě rezignace spustily vlnu odchodů z posledních dvou dní.

Úkoly pro příštího premiéra

Vícero poslanců se v tuto chvíli ptá, zda je Johnson po vývoji posledních dní vládu schopen, i když jen dočasně, vést. Podle BBC se očekává, že by nový vůdce mohl být jmenován do září, záviset to ale bude také na tlaku konzervativců, kteří si přejí, aby Johnson skončil dříve.

Bývalý Johnsonův poradce a původce jednoho ze skandálů posledních let Dominic Cummings na Twitter napsal, že Johnson musí pozici premiéra opustit okamžitě, jinak se bude snažit pomstít těm, kteří jej z pozice premiéra chtěli odstranit.

Ať už bude vývoj jakýkoliv, příští premiér Spojeného království bude mít před sebou několik těžkých úkolů. Bude nutné například vyřešit otázku Severoirského protokolu, který zajišťoval bezhraniční systém mezi Irskem a Severním Irskem. Johnson samotný tento protokol dlouhodobě odmítal, i když jej vyjednala právě jeho vláda.

Britská ekonomika je také v náročné situaci. Od odchodu z EU začaly výrazně klesat zahraniční investice a nové exportní bariéry vytvářejí další tlak na celou ekonomiku. Británie tento rok očekávala nejnižší růst ze všech zemí G20, s výjimkou Ruska.

Stejně jako ostatní rozvinuté ekonomiky i na britské občany pak dopadá inflace a výrazně omezuje jejich nákupní sílu. Británie tak ještě pravděpodobněji než jiné západní ekonomiky míří do recese.

Jiří Palounek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme