Bikini dostaly jméno podle atolu v Tichomoří. Před 70 lety na něm Američané provedli jaderný test
Kdyby krátce před tím Američané na atolu Bikini neprovedli jaderný test, možná by se dvojdílně plavky jmenovaly jinak. Přesně před 70 lety se o titěrných dvoudílných plavkách začalo mluvit. Modelkám se do nich zpočátku vůbec nechtělo.
5. července roku 1946 zažila Paříž malý „atomový“ šok. Strojní inženýr Louis Reard totiž na přehlídkovém molu v pařížských lázních Piscine Molitor představil menší než dosud nejmenší plavky.
„Několik dní před přehlídkou, na které se tyto plavky předváděly, Američané na atolu Bikini odstartovali první ze série atomových testů. Proto se rozhodlo, že se těmto plavkám bude říkat bikini. Že budou stejně žhavé a stejně malé jako ten atol,“ vysvětluje AFP Laure Bellonová ze společnosti Modecity, která pořádá veletrhy spodního prádla a plavek.
Přesně před 70 lety se začalo mluvit o bikinách. Jméno jim dal malý atol v Tichomoří
„Bylo to vůbec poprvé, kdy byla poprvé odhalena – do té doby zakázaná – část ženského těla. A sice pupík. Právě tady začíná módní revoluce,“ doplňuje sběratelka Ghislaine Rayerová.
Zatímco u pánského publika bikiny vyvolaly euforii, u dam to bylo spíš pobouření a kritika. Malé dvojdílné plavky si tak nacházely u žen své místo postupně. Klíčový zvrat nastal v roce 1957, kdy se v bikinách divákům ve snímku A bůh stvořil ženu ukázala francouzská hvězda Brigitte Bardotová.
O pět let později bikinám vynesla věčnou slávu bondovka Dr. No, ve které neohrožený agent 007 Sean Connery potkává na pláži bondgirl Ursulu Anderssovou, která vystupuje v bílých bikinách s opaskem z moře.
Dnes už si plážový život bez bikin lze jen stěží přestavit a módní domy každý rok představují nové kolekce plavek.