Běloruské opoziční rádio poslouchá už půl milionu lidí, novináři ale zažívají šikanu
Evropské rádio pro Bělorusko neboli Eurorádio je jedním z mála médií, kde mohou Bělorusové získat pravdivé informace. Kvůli Lukašenkově represivnímu režimu stanice sídlí ve Varšavě. Část redaktorů přesto zažívá přepadové akce tajných služeb, která jim zabavuje techniku i materiály.
„Náš hlavní úkol je, abychom byli věrohodní a aby nám posluchači věřili. Naše hlavně posluchačská obec sestává z mladých lidí ve věku od 15 do 35 let. Jsou to lidé apolitičtí, vycítili by jakoukoli faleš nebo nepravost, ať už by to byla propaganda prostátní nebo protistátní,“ říká manažerka stanice Marie Sadovská Komlach.
„Snažíme se naučit mladé lidi poslouchat zpravodajství. Používáme k tomu balení, které v případě mladých lidí spočívá v moderní hudbě, rockové a popové zahraniční provenience,“ popisuje. Mezi dvěma hudebními vstupy stanice uvede zprávy, které si mladí poslechnou.
O Eurorádiu mluvila jeho manažerka Marie Sadovská Komlach, podrobnosti doplnil varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
Další výhodou stanice je, že státní média mají omezení v tom, co mohou vysílat. Eurorádio ale žádná taková omezení nemá.
Podle posledních průzkumů stanici poslouchá v Bělorusku 420 tisíc lidí. Zaujímá tak přední pozici mezi ostatními zahraničními stranicemi jako je třeba Svobodná Evropa.
Mnoho lidí poslouchá rádio i přes internet na stránce euroradio.fm, kde zveřejňují i fotografie, videa a texty. Tam mají až 150 tisíc unikátních přístupů za měsíc.
Podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky, který několikrát redakci Eurorádia navštívil, je stanice výjimečná hlavně hudbou. Do vysílání běloruských rádií se totiž jen málokdy dostanou kapely nebo zpěváci, kteří jsou v nemilosti režimu.
Novináři, kteří kritizují běloruský režim, jsou často pod velkým tlakem státní moci a řada jich už skončila ve vězení. Jednou z možností, jak poskytovat Bělorusům seriózní zpravodajství, je vysílat ze zahraničí. Kromě Eurorádia proto ve Varšavě sídlí také televize Belsat.
Většina redakce opoziční rozhlasové stanice sídlí v Bělorusku, jde o zhruba deset akreditovaných novinářů. Ve Varšavě pak vzniká celý program a vysílání.
Novináři zažili v Bělorusku už několikrát přepadové akce tajných služeb. Přišli o techniku nebo o archivní materiály. Lehké to ale nemají ani moderátoři, kteří vysílají z Varšavy, ale pendlují mezi Polskem a Běloruskem. Z důvodů bezpečnosti například používají ve vysílání jiná jména nebo cestují jako turisti a ne novináři.