Autonomie východní Libye prý ještě nemusí vést k rozpadu země
Skutečnost, že kmenoví vůdci a vojenští velitelé vyhlásili v Benghází částečnou autonomii oblasti východní Libye, představuje podle analytičky z Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové pro centrální vládu problém, celistvost země ale nutně neohrožuje. Autonomní rada chce totiž ponechat v centrálním řízení některé důležité otázky.
„Benghází se spravuje vlastně už rok od března samostatně a docela efektivně. Měli tam vlastní instituce, které fungovaly, a Tripolisu se nepodařilo je nějakým způsobem nahradit novými institucemi. Takže je podle mého názoru i přijatelné, že se v tom snaží pokračovat,“ vysvětluje Hesová s tím, že samospráva je hlavním nástrojem demokracie.
Libye podle ní fungovala na principu poloautonomie různých regionů ještě za minulého režimu, pokud by se tedy ústřední Národní prozatímní vládě podařilo zemi sjednotit alespoň v hlavních aspektech, jako je bezpečnost, ropa a zahraniční politika, dokáže si představit, že by tento model fungoval i do budoucna.
Analytička z Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová se vyjadřuje ke snahám o autonomii v některých částech Libye
Vyhlášení autonomie sice nemá právní váhu, upozorňuje Hesová, centrální vláda ale bude muset udělat nějaká pozitivní rozhodnutí, aby získala legitimitu nejen v Kyrenaice, ale také v rebelských městech na západě země a v očích někdejších stoupenců Muammara Kaddáfího.
Lidé totiž chtějí přejít navzdory centrální vládě k lokální samosprávě také v Misurátě, na západě Libye a v Baní Valídu, dodává Hesová.
„Bohužel je to ale syndrom toho, že centrální vláda zatím není schopná řídit úspěšně přechod k nějaké normální politice. Její činy jsou kritizovány jako netransparentní, jednostranné, nekonzultované s veřejností. A právě tento akt v Benghází byl důsledkem toho, že vláda nedávno vydala návrh volebního zákona. V něm jsou podle obyvatel Benghází právě lidé z východní části země nedostatečně zastoupeni,“ uvažuje.
Kyrenaika je historický název východní Libye, oblasti bohaté na ropu, která byla po desetiletí zanedbávána. Právě v Benghází loni začaly protesty proti režimu Muammara Kaddáfího. Vyhlášení částečné autonomie teď vyvolalo napětí mezi Tripolisem a Bengházím. Ústřední vláda označila tento krok za zjevnou výzvu k rozdělení země.
Předseda autonomní rady Ahmad Zubajr as-Sanúsí, někdejší Kaddáfího politický vězeň a člen centrální vlády, už ale prohlásil, že bude autoritu Tripolisu respektovat ve věcech zahraniční politiky. Věří prý v jednotnou Libyi.