Ani v továrně na vánoční ozdoby Vánoce nezevšední
Vánoční stromky se tradičně zdobily jablky, papírovými ozdobami nebo cukrovím. Později tyto přírodní ozdoby doplnily baňky z foukaného skla. V našich zeměpisných šířkách jsou právě skleněné ozdoby nejoblíbenější. Firmy ze střední Evropy je exportují i do zámoří. Do jedné malé továrny na výrobu vánočních ozdob v sousedním Polsku se zašel podívat náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.
Ve firmě pana Miroslawa Szczecińského v Krakově jsou Vánoce cítit obrazně řečeno celý rok. Továrna patří k nejstarším v Polsku. Existuje už 50 let a pan Miroslaw ji převzal po svém dědovi a otci. Zašli jsme nejprve tam, kde dostává ozdoba tvar. U plynových hořáků sedí dvě ženy a ze skleněných trubek, které nahřívají, odtahují hmotu. Nafukují z ní pravidelné koule. Před Vánoci se vyrábějí baňky, v létě se foukají ozdoby nepravidelných tvarů.
"Na to jsou hliníkové formy, do kterých se skleněná hmota nafukuje. Dnes máme formy pro asi 500 různých tvarů. Jsou to hlavně Mikulášové, andílci, čápi a sloni," říká Miroslaw Szczeciński. Největší popularitě se těší postavičky svatých Mikulášů.
"Mikuláše máme různé. Sedící na baňce ozdoby, se stromečkem, s dárky. Máme také různé anděly. V rozmanitých barvách - oranžové, zelené, růžové, jaké chcete," vypočítává pan Miroslaw nejoblíbenější tvary vánočních ozdob.
Tyto tvarované jsou určené hlavně na export. Domácí trh je zvyklý spíše na klasické baňky. Ty se vyrábějí právě před svátky. Vyfouknuté ozdoby se nejprve namáčejí do dusičnanu stříbrného, aby se vytvořil jednolitý stříbřitý povlak. Pak se nanáší základní barva. Potom malířky baňky zdobí. Slečna Malgorzata maluje na ozdoby větvičky chvojí se svíčkami.
"Ozdoby jsou si sice podobné, ale nemohou být totožné. Ručně malované baňky nikdy nemohou být úplně stejné. Dokonce ani když se skleněné koule zdobí strojově, nejsou vždy stejné."
Na ozdoby se malují andílci, svatá rodina, kostelíky a jiné duchovní motivy. Když ve firmě před 50 lety začínala paní Wladyslawa, nemohly se takové vzory na ozdobách objevit.
"Tehdy to byly nějaké pásky, linky, tečky, hvězdičky. Něco lehkého, neutrálního. Když se dodělávaly poslední kousky ozdob, byla i tehdy možnost vyrobit si pro sebe nějakou ozdobu s křesťanským symbolem. Takové ozdoby ale nebyly na prodej," říká paní Wladyslawa.
"Bylo možné si nějaké ozdoby podle vlastního vkusu vyrobit. Tak aby se o tom nevědělo. Na trh se ale nedostaly."
Pracovníci továrny Miroslawa Szczecińského v Krakově říkají, že jim Vánoce kvůli tomu, že celý rok vyrábějí vánoční ozdoby, nezevšedněly. Vánoční nálada a jejich duchovní hloubka pro ně nespočívá jen v ozdobeném stromečku.