Zločinci si ji oblíbili, aplikace jim však dláždila cestu za mříže. Příběh ‚dokonalé‘ operace zrozené v FBI

Dlouhá léta se pašeráci drog, obchodníci se zbraněmi a další postavy organizovaného zločinu spoléhali na šifrovanou aplikaci, prostřednictvím které domlouvali setkání, podmínky obchodu a dokonce i nájemné vraždy. Po celou dobu se jim přitom dívali pod ruce vyšetřovatelé, kteří aplikaci před třemi lety vyvinuli. Sami možná netušili, jak populární se v podsvětí nakonec stane, díky ní teď ale dopadli stovky zločinců z celého světa.

Washington/Brusel/Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v řadě evropských zemí, USA, Austrálii a Novém Zélandu provedla zásah proti organizovanému zločinu. (8. června 2021)

Policie v řadě evropských zemí, USA, Austrálii a Novém Zélandu provedla zásah proti organizovanému zločinu. (8. června 2021) | Zdroj: Profiedia

Více než 800 zatčených, přes 30 tun zabavených drog včetně osmi tun kokainu, 250 střelných zbraní a hotovost v přepočtu za více než tři miliardy korun.

Takový je výsledek mezinárodní operace s názvem Trojský štít, která si v minulých dnech posvítila na kriminální organizace působících ve více než stovce zemí, včetně motorkářských gangů, italské mafie či drogových kartelů. To vše se podařilo díky jediné komunikační aplikaci, která vyšetřovatelům odkryla fungování zločineckých sítí z nejrůznějších koutů světa.

Za vývojem šifrované komunikační platformy, kterou si podsvětí v minulých letech tak oblíbilo, totiž stál Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Američtí vyšetřovatelé se o svůj plán následně podělili s partnery z dalších kontinentů, policejním centrálám v Evropě, Americe a Austrálii se tak podařilo ušít dokonalou past, na kterou nalákali stovky zločinců i šéfy několika kriminálních skupin.

27 milionů zpráv během 18 měsíců. Europol zatkl přes 800 lidí, kteří plánovali zločiny skrz aplikaci An0m

Číst článek

„V podstatě si jeden druhému nasazovali pouta tím, že přecházeli na AN0M, věřili mu a otevřeně na něm komunikovali, aniž by tušili, že je celou dobu odposloucháváme,“ popsal během středeční konference šéf australské policie Reece Kershaw.

Byla to právě Australská federální policie, která společně s americkou FBI plán před třemi lety zosnovala. Vše začalo v roce 2018, kdy policie obou zmíněných států dopadla Vincenta Ramose, kanadského obchodníka a vlastníka firmy Phantom Secure, která měla poskytovat systém šifrované komunikace lidem spojeným s organizovaným zločinem.

Po zásahu proti Phantom Secure vzniklo vakuum, které bylo potřeba zaplnit. Zločinecké sítě přišly o způsob, jak mezi sebou tajně komunikovat, a toho se rozhodl americký policejní úřad využít. V tu dobu už měla FBI ve vývoji aplikaci s názvem AN0M, na rozšíření komunikačního nástroje mezi kriminální živly však spolupracovala s australskou policejní centrálou.

„Některé z těch nejlepších nápadů přicházejí po několika pivech,“ poznamenal během úterní tiskové konference Reece Kershaw. Podle australské televize ABC News tak zmínil okolnosti, které k vytvoření policejního „esa v rukávu“ před třemi lety vedly.

AN0M a ‚gangster z facebooku‘

Systém fungoval podobně jako v případě společnosti Phantom Secure, která umožňovala šifrovanou komunikaci prostřednictvím speciálně upravených, zabezpečených mobilních telefonů. Také aplikace AN0M se instalovala jen na exkluzivní mobilní zařízení, která dokázala komunikovat jen mezi sebou.

FBI s pomocí české policie rozkryla síť hackerů. Dva Ukrajinci, kteří prali špinavé peníze, už jsou v USA

Číst článek

Aby je policisté dostali do rukou co největšího počtu lidí, využili služeb tajných agentů, kteří je následně podstrčili „influencerům“ z podsvětí. Tím hlavním se stal známý obchodník s drogami Hakan Ayik, který se narodil tureckým imigrantům v Austrálii, dětství strávil na předměstí města Sydney a v současnosti zřejmě pobývá v Turecku.

Dvaačtyřicetiletý překupník, kterého média označují jako „gangster z facebooku“, se tak stal návnadou, díky níž se podařilo telefony v podsvětí rozšířit do všech možných stran.

„Stal se naším primárním cílem. Byl totiž někým, komu (ostatní zločinci) důvěřovali a díky tomu byl schopný tuto platformu úspěšně distribuovat dál,“ cituje britská BBC šéfa australské policie, podle které se tak Ayik stal „hlavním sponzorem AN0Mu“. Jeho nevědomá role z něj ovšem dělá terč, policie mu proto doporučuje, aby se sám vzdal.

„Vzhledem k hrozbě, jaké v současnosti čelí, by pro něj bylo nejlepší se nám odevzdat, jakmile to bude možné,“ uvedl v úterý Reece Kershaw.

I díky Ayikovi se tak telefony s aplikací vyvinutou FBI rychle rozšířily – nakonec jich bylo v oběhu zhruba 12 tisíc. Zařízení byla zbavená veškerých běžných funkcí až na jedinou. Tou byla právě komunikační aplikace, která byla podle deníku The New York Times maskovaná jako funkce kalkulačky. Do ní uživatelé zadali kód a následně mohli posílat šifrované zprávy a fotografie.

Získat zařízení s aplikací AN0M mohli jen ti, kteří získali doporučení od jiného uživatele. Jeden druhého tak nevědomky udávali, díky této metodě, kdy se k mobilu nedostal jen tak někdo, si však zařízení vybudovala důvěru a jejich popularita v podsvětí rostla.

Majitelé telefonů si však užívali i dalších „výhod“ – provozovatelé, kteří je po celou dobu sledovali, mohli okamžitě vyhovět požadavkům koncových zákazníků. Jakmile si tedy uživatelé telefonů začali stěžovat, že by uvítali spíš menší a modernější telefony, dočkali se jich velmi brzy.

Jedna z nejdokonalejších operací

Aniž by cokoliv tušili, za „nesledovatelné“ telefony zločinci platili přímo policii. Cena za jejich používání se lišila podle místa, například ve Spojených státech ale šestiměsíční „předplatné“ vyšlo na 1700 dolarů, tedy na více než 35 tisíc korun.

Aplikace AN0M zločincům dodala falešný pocit bezpečí, díky kterému byli zcela otevření, posílali si fotky, jména obětí i konkrétní časy a místa činu. To vše si vzájemně posílali, aniž by k tomu použili další kódované krytí.

1:47

16 aplikací pro mobily. Rusko nařídilo prodej elektroniky jen s předinstalovaným softwarem

Číst článek

„Všechno, o čem mezi sebou mluví, jsou drogy, násilí, vzájemné útoky, i nevinní lidé, kteří mají být zavražděni,“ uvedl během tiskové konference Kershaw.

Podle deníku The New York Times tak vyšetřovatelé získali jedinečnou příležitost, díky které měli možnost nahlédnout do fungování zločineckých sítí a dozvědět se podrobnosti o pašeráckých trasách. Soudní dokumenty hovoří například o přepravě kokainu v plechovkách s tuňákem, které mířily z Ekvádoru do Belgie, další balíčky kokainu však putovaly do Evropy také prostřednictvím francouzské diplomatické korespondence z kolumbijské Bogoty.

O tom všem si policisté mohli číst de facto v reálném čase. Za rok a půl sledování se počet odeslaných zpráv vyšplhal na celkových 27 milionů, které zločince nakonec usvědčily.

Operace Trojský štít následně vyvrcholila hromadným zátahem, během kterého skončily v poutech stovky lidí. Například australská policie v minulých dnech zatkla přes 220 lidí, novozélandská policie oznámila 35 zadržených, Německo a Švédsko shodně 70, Nizozemsko 49. Zatýkalo se také ve Spojených státech, Británii, Rakousku, Estonsku či Finsku.

„V podstatě jsme po celou dobu byli v zadních kapsách organizovaného zločinu, proti kterému jsme nakonec provedli zásah, jaký tu ještě nebyl,“ pochvaloval si během setkání s novináři Kershaw.

Podobné hodnocení přišlo také od agentury Europolu, která operaci označila za „jednu z největších a nejdokonalejších, kterou kdy bezpečnostní složky v boji proti organizovanému zločinu provedly“.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme