Američané si připomněli útoky teroristů z 11. 9. 2001
Čtením 3 000 jmen obětí teroristických útoků si pozůstalí po těch, kteří 11. září 2001 zahynuli, připomněli už 4. výročí tragické události. Na největší teroristické útoky na americké půdě vzpomněli lidé také na dalších místech Spojených států, včetně Washingtonu, kam do budovy Pentagonu teroristé navedli třetí letoun, a u Shankswille v Pennsylvánii, kam se po boji části rukojmích s teroristy zřítil do pole poslední z unesených strojů. Výročí je letos zastíněno řešením následků hurikánu Katrina.
Prezident George Bush minutou ticha uctil památku obětí 11. září předtím, než odletěl do přírodní katastrofou postižené Lousiany a Mississippi. Už v pátek přijal na zahradě Bílého domu více než tisíc příslušníků rodin 442 mužů a žen, kteří v policejních, hasičských a záchranářských uniformách položili život při záchranné akci v newyorských mrakodrapech.
Veřejnost letos poprvé ví, že hasiči v Severní věži měli půl hodiny na to, aby budovu opustili poté, co se zřítila věž Jižní a velitelé na ulici a posádky policejních vrtulníků varovali, že se zřítí také druhý mrakodrap. Příbuzní 2 740 obětí se dnes ráno tamního času sešli u Ground Zero, kde s květinami sestoupili k základům zřícených mrakodrapů.
Město hostí rekordní počty turistů. Podle krasobruslařky Áji Vrzáňové, která tam žije, se New York postavil na nohy
"Všechno zase klape. Amerika je neuvěřitelná, protože lidi se strašně rychle vzpamatují. Život prostě řekne: Ano, je to hrozná věc, ale musíme jít dál. Život se nemůže zastavit. Američané se z toho vzpamatovali strašně rychle na to, jaká to byla děsná věc, co se stalo. Myslím, že teď to funguje docela dobře."
Teroristická síť Al-Káida údajně hrozí atentáty v Los Angeles a australském Melbourne. Americká televizní stanice ABC v neděli uvedla, že získala videonahrávku od údajného příslušníka Al-Káidy v Pákistánu. Maskovaný řečník na záznamu by mohl být Adam Gadahn z jižní Kalifornie - hrozí teroristickými útoky, které "nebudou znát slitování".