Britskou ministryni sestřelily kvóty na vysídlení imigrantů. Týkat se měly lidí z Karibiku

Britská ministryně vnitra rezignovala kvůli skandálu kolem vyhošťování přistěhovalců z Karibiku. Amber Ruddová se přiznala, že v této věci podala parlamentu zavádějící informace.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Skandál okolo špatného zacházení s poválečnými přistěhovalci a jejich potomky se týká takzvané Windrush generace - pojmenované podle jedné z prvních lodí, které po druhé světové válce přistěhovalce z Karibských ostrovů do Velké Británie přivezla.

Policistům z nich běhal mráz po zádech. Gangsteři z Oděsy přesunuli svůj zájem na londýnské nemovitosti

Číst článek

Lidé z různých částí někdejšího impéria přijížděli na britské ostrovy na pozvání Londýna, protože po válce byl velký nedostatek pracovních sil. Tohle volání přilákalo ve 40. a 50. také několik set tisíc lidí z Karibiku.

Šlo o lidi černé pleti, kteří často museli čelit rasismu včetně otevřeného násilí. Mnoho z nich dodnes nemá britské občanství, a tedy ani volební právo a často například ani přístup k veřejné lékařské péči. Stejný problém trápí i jejich děti.

Lidé přišli na pozvání britské vlády, podíleli se na poválečné obnově země a čelili rasistickým útokům, a pak po 50 letech života v Británii skončili ve sběrných centrech pro vysídlení, často přišli o práci a podobně.

Demonstrace na podporu generace Windrush v Londýne v dubnu 2018 | Foto: Darren Staples | Zdroj: Reuters

Snaha je vyhostit vyvolala velké rozhořčení a odpor značné části veřejnosti. Bezprostředním důvodem rezignace Amber Ruddové je ale spíš to, že v minulém týdnu lhala - nebo oficiálně: neúmyslně podala nepřesné informace - při slyšení v parlamentním výboru.

Ruddová opakovaně tvrdila, že její ministerstvo nemá přesně stanované cíle pro počet vyhoštěných nelegálních migrantů, že takhle její úřad nefunguje. Deník Guardian ale o víkendu zveřejnil dva dokumenty ministerstva vnitra, ze kterých jasně vyplývá, že ministerstvo takové cíle má, i to, že o nich Ruddová věděla, nebo přinejmenším že se probíraly v nejužším vedení úřadu.

Hněv zejména z řad příslušníků Windrush generace míří i na samotnou premiérku Theresu Mayovou. Ta byla předtím do roku 2016 víc než 6 let ministryní vnitra a právě jí tak tito lidé i labouristická opozice vnímají jako hlavního viníka celého skandálu.

Stínová ministryně vnitra Diane Abbotová rezignaci Amber Ruddové přivítala, vyzvala ale zároveň premiérku Mayovou, aby i ona složila účty za svůj podíl v celé kauze.

Byla to právě Mayová, kdo v roce 2012 z postu ministryně vnitra zavedla nová pravidla, podle kterých museli přistěhovalci například složitě dokazovat svoje právní postavení, a která poškodila hodně lidí z generace Windrush. Mayová už se jim omluvila za příkoří, slíbila kompenzace a vyzvala k napravení historických křivd.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme