Stovky aktivistů v Amsterdamu bránily vzletu soukromých letadel. Zasáhla vojenská policie

Stovky ekologických aktivistů v sobotu vnikly na plochu amsterdamského letiště Schiphol, kde po několik hodin bránily vzletu soukromých letadel. Proti aktivistům zasáhla vojenská policie, podle místních médií byla více než stovka osob zadržena, napsala agentura Reuters. Protest byl součástí demonstrací organizovaných skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté bránili na letišti v Amsterdamu vzletu soukromých letadel

Aktivisté bránili na letišti v Amsterdamu vzletu soukromých letadel | Zdroj: Reuters

„Schiphol by měl omezovat provoz, ale ve skutečnosti plánuje stavbu nového terminálu a bohatí tady stále častěji létají soukromými letadly, což je druh letecké dopravy, který způsobuje největší znečištění,“ uvedla Dewi Zlochová z Greenpeace. Podle této organizace je letiště Schiphol největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Nizozemsku.

Podle agentury DPA se zhruba pěti stovkám aktivistů podařilo prolomit plot na parkovišti a dostat se na letištní plochu. Další pak demonstrovali v budově letiště. Do protestů se zapojili také místní obyvatelé, kterým vadí hluk z letiště.

Aktivisté na letištní ploše blokovali několik soukromých letadel, která tak nemohla startovat. Provoz linkových spojů protest neomezil a letiště nehlásí žádná zpoždění, uvedla agentura Reuters.

Aktivismus v muzeu

Proti tomu, že lidé pokračují ve změnách klimatu, v sobotu protestovali také aktivisté z hnutí Futuro Vegetal. V madridském muzeu Prado se přilepili k rámům dvou obrazů Franciska Goyi, aby upozornili na nutnost razantnějších opatření v boji se změnami klimatu. Napsal o tom deník El País.

Na stěnu galerie zároveň napsali „+1,5 °C“, což má připomenout cíl omezit globální oteplování při porovnání s předprůmyslovou dobou na tuto hranici. Aktivisté si k protestní akci vybrali obrazy Nahá maja a Oblečená maja.

Polité obrazy ostře dělí společnost. Proč se debata o klimatu vyhrocuje?

Číst článek

Snahy upozornit na problémy týkající se klimatu pomocí slavného umění nejsou ojedinělé. V říjnu ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Plátno nepoškodily, protože ho chránilo sklo.

Podobný případ se stal i při protestu v Postupimi, kdy aktivisté potřísnili bramborovou kaší dílo impresionisty Claudea Moneta.

Tento týden byli v Nizozemsku odsouzeni dva Belgičané, kteří se přilepili k obrazu Jana Vermeera Dívka s perlou a polili ho polévkou. V pátek v Římě protestující polili hrachovou polévkou obraz Vincenta van Gogha.

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli začíná světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování.

Aktivisté upozorňují, že dosavadní opatření jsou nedostatečná a že planetu kvůli rostoucím emisím a stoupajícím teplotám čeká černá budoucnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme