Případů koronaviru v Africe přibývá, varuje WHO. Vakcínu zatím ale dostala jen dvě procenta obyvatel

Dodávky vakcín proti covidu-19 na africký kontinent se téměř zastavily, zatímco odhalených případů infekce za poslední dva týdny přibylo oproti předcházejícím 14 dnům o 20 procent, varovala ve čtvrtek podle agentury AP Světová zdravotnická organizace (WHO). Mnohé nemocnice v afrických zemích navíc nejsou připraveny, aby čelily náporu pacientů. WHO vyzvala bohaté státy, které již očkováním pokryly značnou část populace, aby vakcíny sdílely.

Pretoria (Jihoafrická republika) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afrika koronavirus

Očkování se na africkém kontinentu příliš nedaří. ilustrační foto | Foto: Mike Hutchings | Zdroj: Reuters

Regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová uvedla, že v Africe bylo z celkové 1,3 miliardy lidí zatím naočkováno 31 milionů. To znamená, že k očkování se zatím dostala jen asi dvě procenta Afričanů. Obě dávky pak dostalo zhruba sedm milionů osob v Africe. „Zatímco mnohé státy mimo Afriku nyní naočkovaly prioritní skupiny a mohou dokonce uvažovat o očkování dětí, africké státy mají problémy i s druhou dávku pro nejrizikovější skupiny,“ zdůraznila Moetiová.

Senegal přišel s levným rychlotestem na covid. Mohl by pomoc zvýšit počet testů v Africe

Číst článek

Jen samotná Jihoafrická republika, která registruje od začátku šíření viru zhruba 1,6 milionu případů a přes 56 tisíc úmrtí, a je tak nejzasaženější v Africe, zaznamenala minulý týden nárůst infekcí o 60 procent. Přes milion dávek vakcíny od společnosti Johnson & Johnson, které měly být již používány, v ní přitom leží ladem kvůli obavám, že v továrně společnosti Emergent BioSolutions v americkém Baltimoru došlo při výrobě ke kontaminaci.

Exponenciální nárůst

Ředitel afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) John Nkengasong sdělil, že v nejbližší době očekává informace o těchto i budoucích dávkách této vakcíny od amerických lékových úřadů. Právě preparát od firmy Johnson & Johnson má podle Nkengasonga pro Afriku zásadní význam, protože se na rozdíl od ostatních vakcín nemusí skladovat při velmi nízkých teplotách a stačí jen jedna jeho dávka.

Koronavirus je na vzestupu i jinde v Africe. Například hlavní město Konga, Kinshasa, nyní podle místní kanceláře WHO čelí „exponenciálnímu nárůstu“. Rychlejšímu šíření koronaviru čelí také například Uganda, Angola a Namibie.

Podle průzkumu, který provedla WHO v květnu, připadá v mnohých afrických zemích na 100 tisíc obyvatel jedno lůžko na jednotce intenzivní péče. V USA či Německu to je 25 lůžek na stejný počet obyvatel, uvedla agentura AFP.

Velká část vakcín se do Afriky zatím dostala díky programu COVAX, který zaštiťuje WHO a jehož cílem je zajistit očkovací preparáty chudším zemím. Klíčovým dodavatelem do schématu byla indická společnost Serum Institute of India, která ale pozastavila své dodávky kvůli nepříznivé epidemické situaci v Indii. Přispět programu se chystají například také USA. Americký prezident Joe Biden v květnu přislíbil, že Spojené státy do konce června rozdělí do zahraničí celkem 80 milionů dávek vakcín proti covidu-19 od různých výrobců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme