Aféra 'Bigotgate' hýbe Británií. Premiér Brown zapomněl na mikrofon
Ještě blíž než Češi mají k volbám Britové. Ti půjdou k urnám už za týden a vládní Labouristická strana se všemi silami snaží zahladit stopy po velké nepříjemnosti, která její kampaň postihla ve středu. To si premiér Gordon Brown totiž ve městě Rochdale povídal na ulici s labouristickou voličkou paní Gillian Duffyovou a celý rozhovor nedopadl vůbec dobře.
„Gillian Duffyová se Gorgona Browna zeptala - jakým způsobem chce zlikvidovat astronomický dluh veřejných financí, dále po něm chtěla vědět, jak chce, pokud bude opět zvolen premiérem, řešit emigrační problém a v podobném duchu pokračovala celá jejich debata,“ popisoval rozhovor spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.
„Gordon Brown měl po celou dobu debaty připevněný ke klopě saka televizní mikrofon, a když odjížděl z Rochdalu, tak si bohužel nevšiml, že mikrofon stále funguje,“ dodal Kytka.
Když premiérovi poté pustili v rádiu BBC jeho vlastní slova, kál se, přerušil svůj program a osobně se za touto voličkou vrátil, aby se jí omluvil. Za zavřenými dveřmi spolu mluvili skoro hodinu. Otázkou je, zdali se mu podařilo celou záležitost urovnat.
„Rozhodně ne, tento skandál vévodí všem titulním stranám britských novin. Právě jsem se vrátil z brífinku pro zahraniční novináře a tam se celá záležitost téměř dvě hodiny prodiskutovávala. Někteří akademikové dokonce tvrdí, že jde o největší skandál v historii britských předvolebních kampaní,“ pokračoval spolupracovník Českého rozhlasu.
Aféra ovlivňuje voliče
Ve čtvrtek je na pořadu poslední televizní debata, která bude přenášena stanicí BBC z Birminghamu. Gordon Brown má tedy možná poslední šanci, jak tento skandál napravit.
„To je pravda. Debata se bude věnovat ekonomickým problémům, a právě ty jsou silnou zbraní labouristické strany. Premiér tak bude mít devadesát minut, aby středeční chybu odčinil. Jsem však přesvědčen, že jeho protivníci se k celé záležitosti v diskuzi vrátí, aby divákům vykreslili, jak moc se labouristé vzdálili obyčejnému člověku."
„V této chvíli jsou konzervativci v předvolebních preferencích na 36 procentech, labouristé mají podle některých průzkumu 30-31 procent a liberální demokraté jsou na 29 procentech, což je velké překvapení,“ uzavřel londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.