270 jihoafrických horníků je obžalováno z vraždy svých kolegů, které zastřelila policie
Celkem 270 horníků z jihoafrického platinového dolu Marikana bylo obžalováno z vraždy 34 kolegů. Horníky však nezavraždili jejich kolegové, ale zastřelila je policie. Žaloba ale nesměřuje proti žádnému z policistů, nýbrž proti samotným horníkům, kteří prý masakr svým jednáním vyvolali.
Jde o nejkrvavější policejní akci od roku 1994, kdy se Jihoafrická republika stala demokratickou zemí. Rozhodnutí obžalovat horníky je navíc politicky vysoce kontroverzní, protože využívá doktríny ‚společného záměru‘ z doby apartheidu, kterou zneužíval tehdejší režim proti černošským prodemokratickým aktivistům.
Podle afrikanisty Vladimíra Klímy je Africký národní kongres stále v dosti silné pozici na to, aby byl obviňován z podobných praktik jako režim apartheidu. Je to ale politicky velmi choulostivá záležitost.
O případu jihoafrických horníků mluvil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma
Šest obžalovaných horníků leží postřelených v nemocnici, 264 jich je ve vazbě a už i stanuli před magistrátním soudem v Pretorii, který odmítl jejich žádost o propuštění na kauci.
„Myslím si, že tresty padnou, převažovat ale budou mírnější tresty. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ říká Klíma.
Podle něj bude vláda kolem případu našlapovat velmi opatrně: „Bude mít tendenci tomuto velice vyhraněnému konfliktu otupovat ostří.“
Prokurátoři měli nicméně k obžalobě také své důvody. Horníci se 16. srpna chovali maximálně agresivně, proti policistům vyběhli s mačetami a dva z nich zabili, než se policie odhodlala ke střelbě.
Důl zůstává už tři týdny uzavřen, zatímco pokračují jednání mezi majiteli dolu, společností Lonmin, a zástupci horníků o uznání nové odborové organizace a o razantním navýšení mezd.
Podmínky v dolech po celé Africe jsou podle Klímy velmi špatné. Jde především o bezpečnostní pochybení a nízké platy.