200 tisíc horníků v jihoafrických zlatých dolech plánuje stávku

Horníci po celém světě stávkují už od června. Nově se k nim chce přidat asi 200 tisíc zaměstnanců jihoafrických zlatých dolů. Důvodem jsou nízké platy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafričtí horníci zlato, důl, horník, stávka

Jihoafričtí horníci zlato, důl, horník, stávka | Zdroj: Reuters

Průběžně už několik měsíců stávkují třeba horníci v uhelných a diamantových dolech v Austrálii. A už druhý týden se stávkuje také v chilských měděných dolech. Tam se ztráty na materiálu vyšplhaly už na 15 tisíc tun rudy a stávka stála společnost asi 100 milionů eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech horníků v Jihoafrické republice mluvil redaktor Ondřej Bouda.

Do protestů se přitom v Chile zapojují stále další horníci. Přes dva tisíce stálých zaměstnanců stávkuje od začátku, nově se k nim ale přidalo na 7 tisíc námezdních dělníků. Teď se do světové epidemie stávek mezi horníky chce přidat i 200 tisíc jihoafrických zaměstnanců zlatých dolů.

Horníci požadují vyšší platy. Mají pocit, že velké těžařské společnosti je vykořisťují. Navíc jde o velmi nebezpečné povolání, takže zároveň požadují větší ochranu horníků, kteří vážně onemocní kvůli práci a pak jsou jejich rodiny odsouzené k chudobě. Horníci chtějí zavést také píchačky, aby dostali zaplacené přesčasy.

I v době finanční krize zdaleka ne všechna odvětví jí prochází. Naopak, právě třeba cena zlata je na historickém maximu a stále stoupá. Trojská unce stojí už přes 16 set dolarů. Měď za poslední rok zdražila o čtvrtinu. A horníci si stěžují, že těžba půlkila rudy stojí asi 90 centů, ale společnost ho pak prodá za 4,40 dolarů.

Navýšení mezd a dalších bonusů by tak stálo těžařské společnosti jen asi jedno procento z letošních zisků, které jsou ale díky rychle rostoucí poptávce převážně z Číny stále na vzestupu. Jednání odborů se zástupci firmy ale zatím selhávají. Je tak dost možné, že ceny surovin porostou ještě rychleji a výše, protože jich bude nedostatek.

Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme