Míra nadšení z pádu Mubaraka je v arabských zemích různá
Na Blízkém východě lidová revolta svrhla vládce, jehož režim vypadal ještě před třemi týdny neotřesitelný. Po 18 dnech nepokojů rezignoval egyptský prezident Husní Mubarak, který zemi řídil třicet let. Vlna nadšení následně propukla v řadě arabských a blízkovýchodních zemí, na něž měl vývoj v Egyptě vždy velký dopad.
Jak ale upozornil zpravodaj Českého rozhlasu v tomto regionu Břetislav Tureček, míra nadšení z toho, co se dnes v Egyptě stalo, je různá. Nikdo se ovšem od vývoje v Egyptě nedistancuje a nikdo ho ani nekritizuje.
Reakce arabských zemí na rezignaci Mubaraka shrnul blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
„Jsou zajímavé i paradoxy, že například v Íránu, kde dnes slaví 32. výročí islámské revoluce, se k egyptské revoluci přihlásily oba tábory – jak režim, tak protirežimní opozice. Vůdce íránského režimu ajatolláh Chámeneí řekl, že Egypťané, ale před nimi také Tunisané, se inspirovali právě íránskou islámskou revolucí z roku 1979.“
„Ve stejné chvíli Mir Hosejn Músáví, hlavní íránský opoziční politik, naopak prohlásil, že se Egypťané inspirovali íránskou protivládní revoltou, která byla před rokem a půl po prezidentských volbách,“ hlásí náš zpravodaj na Blízkém východě.
Podle něj je vidět, že změny v Egyptě vítají daleko razantněji různé sociálně, levicově a islamisticky orientované skupiny. Například hnutí Hamas v Gaze nebo libanonské hnutí Hizballáh, ale také řada politiků sekulárních, kteří jsou orientováni spíše levicově. Naproti tomu vlažnější reakce přišly třeba od oficiálních představitelů z Kataru nebo Spojených arabských emirátů.
Řada blízkovýchodních vůdců se pak obává, že podobné nepokoje, které nyní smetly egyptského prezidenta, se mohou objevit i v jejich zemích, a snaží se tomu předejít.
„Jordánský král evidentně, aby předešel podobnému vývoji, tak sesadil vládu a jmenoval novou; irácký premiér Málikí řekl, že usiluje o to, aby byl u moci jen dvě funkční období a nikoliv už třetí, oznámil, že si na polovinu sníží plat,“ připomněl Břetislav Tureček.
Publicistka a znalkyně celého regionu Pavla Jazairiová v souvislosti s egyptskou revolucí zmínila i význam budoucích vztahů této země s Izraelem. Egypt pod vedením Husního Mubaraka jak známo hrál důležitou roli v blízkovýchodních mírových rozhovorech.
„25 let se řeší palestinská otázka. Palestinská otázka je v centru pozornosti arabského světa. Pokud nebude řešena palestinská otázka, tak to jenom dává sílu radikálům.“
„A právě demokratický přechod a otevření té politické situace bere všem radikálům vítr z plachet. A ve chvíli, kdy se vyřeší palestinská otázka, tak se i uzavře mír v arabském světě,“ poznamenala Jazairiová v pořadu Stalo se dnes.