Zubaři ze zemí mimo EU se mohou snáze uplatnit v Česku, podpořil Senát. Změnu musí potvrdit prezident

Senát ve středu podle očekávání potvrdil souhlas se svou novelou, která má usnadnit zapojení zubních lékařů ze států mimo EU do poskytování péče v Česku. Novela, kterou Sněmovna schválila ve zrychleném režimu, má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Změnu, kterou odmítlo vedení České stomatologické komory, nyní dostane k podpisu prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zubaře. Péče o náš chrup je důležitá

Zubaři ze zemí mimo EU se asi budou moci snadněji uplatnit ve své profesi v ČR (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nově by podle novely mohli stomatologové po ověření jejich zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, která mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.

‚Za pediatrem musím dojíždět osmdesát kilometrů.‘ Na Chebsku a Sokolovsku mluví o zhroucení péče

Číst článek

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler ve středu na sociální síti X napsal, že taková péče může být nelegální a rozhodnout by měl soud.

Komora bude podle Šmuclera pečlivě kontrolovat, zda zubaři, kteří si do své ordinace zahraniční lékaře vezmou, plní všechny novým zákonem dané podmínky. „Budeme bedlivě vyžadovat jeho dodržování, tedy že seniorní stomatologové budou tlumočit a kontrolovat,“ napsal Šmucler.

Už v současné době se objevují při vzdělávání mladých lékařů pochybnosti, zda je na všech pracovištích dozor staršího lékaře prováděný dostatečně. „Mimo ortodoncii a nemocnice je to nejspíše ilegální péče, podle nás. Ale to rozhodnou soudy,“ dodal Šmucler.

460 lékařů z ciziny

Novela podle předkladatelů v čele s ředitelem Slezské nemocnice Opava Ladislavem Václavcem (ANO) nesnižuje nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů. Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku.

Loni to podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zvládlo 460 zahraničních lékařů. Úspěšnost byla padesátiprocentní kvůli zkoušce z češtiny, jinak by mohla být osmdesátiprocentní, řekl senátorům ministr během dvouhodinové debaty.

Válek také uvedl, že bude usilovat o sjednocení procesu uznávání studia zahraničních lékařů v zemích mimo EU lékařskými fakultami v Česku. „To mi hlava nebere,“ komentoval ministr realitu, že v současnosti fakulty mohou kvůli rozdílné metodice o stejném adeptovi rozhodnout různě.

Míří do okolních zemí

Senátor ODS a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala poukázal na to, že bez přijetí novely zubaři například z Ukrajiny a dalších postsovětských zemí raději zamíří do okolních zemí. Podobně jsou kritičtí k náročnosti procesu, který cizím lékařům umožní pracovat v Česku, zástupci praktických lékařů. Kritizují například omezený čas, za který musí proces ukončit, pouze jarní a podzimní termíny zkoušek, za náročné považují zejména naučit se dostatečně český jazyk.

Průměrný věk odborných lékařů nepřestává stoupat. Dvě pětiny pediatrů už by mohly do důchodu

Číst článek

Podle Václavce má novela pomoci řešit nejen chybějící zubařskou péči v méně atraktivních lokalitách, ale také to, že zhruba čtvrtina českých zubařů je v důchodovém věku.

Kvůli jejich odchodům nebude mít zubaře v dohledné budoucnosti 2,5 milionu českých občanů, uvedl Václavec. V Česku jsou podle senátora zhruba tři stovky zubařů z Ukrajiny čelící ruské agresi, kteří musejí vykonávat jiné profese.

Novela je ale podle Šmuclera v rozporu s unijním právem, hodlá ji v případě přijetí napadnout u českých i evropských soudů.

Aktuálně v Česku podle Václavce nemá zubaře až 1,8 milionu obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, podle jejíchž lednových dat je bez systematické stomatologické péče asi 600 tisíc lidí.

Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama. Podle oponentů komory jsou zubaři více na klinikách poskytujících lukrativní výkony, které zdravotní pojišťovny nehradí a platí je pacienti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme