Rodinné farmy zaručují stabilitu, chválí Nekulovo narovnání dotací Asociace soukromého zemědělství

Končící lidovecký ministr Zdeněk Nekula přenastavil systém zemědělských dotací. Menší podniky změnu vítaly jako narovnání podmínek, velké podniky ale varovaly, že ztratí konkurenceschopnost. Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek změnu chválí, ale prý se mělo udělat více. Prezident Agrární komory Jan Doležal soudí, že vše ukáže čas. Oba byli hosty v pořadu Pro a proti v Českém rozhlasu Plus.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemědělství, ilustrační foto

Dlouhodobým problémem zůstává vysoká míra byrokracie při žádání o dotace (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ona vyšší podpora na první hektar formou redistributivní platby platí teprve od roku 2023, tak si skutečně musíme počkat na dopady, které závisí na situaci na trhu. Rok 2022 byl pro zemědělce dobrý, ale letošní bude pravděpodobným opakem,“ říká v Pro a proti Doležal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komu prospělo narovnání dotací malým a velkým zemědělcům? Debatují předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek a prezident Agrární komory Jan Doležal

Jeho obavy ale považuje Šebek za zbytečné. „Naopak by bylo velmi špatné, kdybychom ve stávajícím systému zůstali dál. Je správné, že došlo k narovnání podpory menších a větších zemědělců,“ podotýká.

Dlouhodobým problémem zůstává podle Doležala vysoká míra byrokracie při žádání o dotace.

„Pravidla pro žádost o podporu jsou tak složitá, že zejména u menších zemědělců je to někdy demotivační. Na to bychom se měli v budoucnu zaměřit,“ upozorňuje.

„Změna podpor spočívá zejména v tom, že menší subjekty mají mít rychlejší a jednodušší cestu k plošnějším podporám, protože tak je skutečně zasahuje ona byrokracie. Neměli bychom směřovat k nějaké diskriminaci, naopak, ale je potřeba začít lépe rozlišovat podniky podle velikosti,“ žádá Šebek.

A připomíná, že zemědělství kromě produkční funkce plní i roli environmentální a sociální, obě podle něj ministerstvo dlouhá léta opomíjelo. „Zemědělské podniky na vesnici plní spoustu dalších společenských objednávek a rolí a to není nijak zohledněno,“ poukazuje.

‚Ať rozhodne trh‘

Podle Doležala o tom, jestli budou prosperovat malé, či velké zemědělské podniky, rozhoduje především trh. „Jestli dovolí přežít silnějším, tak pak je na dotačních podporách, jak budou nastaveny, abychom pomohli třeba začínajícím zemědělcům nebo těm menším,“ míní.

Nekula hledal kompromisy, chválí Agrární komora. Opozice ho označila za ‚neviditelného ministra‘

Číst článek

Trh by měl sice rozhodovat, ale to se u nás neděje, tvrdí Šebek. „U nás se dlouhodobě udržuje právě systém sjednocených podniků na násilně kolektivizovaných pozemcích. Polsko je příkladem země poseté menšími zemědělci a dnes se ptáme, proč jsou tak konkurenceschopní proti nám. Protože stát ví, že zemědělství a stabilita stojí na rodinných podnicích,“ zdůrazňuje.

„My jsme redistributivní platbu podpořili pro všechny podniky. Zvýšenou platbu na první hektary dostávají v zahraničí jen menší podniky, ale u nás – i díky naší podpoře – ji dostávají všichni, včetně velkých podniků,“ dodává předseda Asociace soukromého zemědělství.

Agrární komora se obávala, že změny dotačních pravidel přinesou velkým podnikům problémy s konkurenceschopností zejména na zahraničním trhu. „I na datech Českého statistického úřadu vidíme, že v některých segmentech výroby, zejména v živočišné a speciální rostlinné výrobě, skutečně dochází ke snižování produkce,“ popisuje.

„Je to tím, že střední a větší podniky přecházejí na jednodušší polní výrobu, která je méně riziková,“ potvrzuje probíhající proměnu českého zemědělství, která souvisí také se změnou způsobu, jak ministerstvo rozděluje dotace podle velikosti, šéf Agrární komory.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu výše.

Lukáš Matoška, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme