Zeman se podle očekávání stal předsedou Strany práv občanů
Strana práv občanů - zemanovci má své vedení. Ustavující sjezd podle očekávání zvolil do čela Miloše Zemana. Téměř tři stovky delegátů víkendového kongresu na pražském Chodově přijaly i nová vnitrostranická pravidla. Strana, která chce být alternativou pro nespokojené voliče, tak začne běžně fungovat.
Z 269 odevzdaných hlasů delegátů ustavujícího sjezdu na pražském Chodově dostal Zeman 245, jeden - Zemanův - byl proti a 23 bylo neplatných.
Pětašedesátiletý bývalý premiér neměl ve volbě předsedy strany soupeře. Podle straníka Jaromíra Schlinga by byl zbytečný.
"Miloš Zeman je natolik výjimečná osobnost, že opravdu těžko proti němu může někdo kandidovat," uvedl Schling.
Zeman chce vést stranu výrazně proevropsky. Na domácí scéně bude usilovat o posílení prvků přímé demokracie, například prosazením zákona o všeobecném referendu nebo přímé volby starostů, hejtmanů a prezidenta.
Podle Zemana by se měl změnit i způsob výběru na volebních kandidátkách. "Aby občané dostali daleko širší práva změnou volebního zákona a mohli přeskládat pořadí na kandidátkách a mohli si volit z kandidátek více politických stran současně. To žádná strana nenavrhuje," vysvětlil Zeman.
Za místopředsedy zvolili delegáti třiatřicetiletého Radka Augustina, šéfa olomouckých zemanovců, a sedmadvacetiletého vysokoškolského učitele Vladimíra Höniga. Jeden by měl koordinovat činnost strany v českých krajích, druhý v moravských.
"Chceme vytvořit důstojnou opozici, která vytvoří dostatečný prostor na to, abychom mohli prosazovat to, co deklarujeme," zdůraznil Hönig.
Strany mají výhrady k Šloufovi i k daním
Předpokládá se, že Strana práv občanů - zemanovci bude soutěžit o hlasy voličů především se sociální demokracií. ČSSD ve svém oficiálním prohlášení ironicky připomíná roli organizátora vzniku nové strany Miloslava Šloufa.
Reakce stran na ustavující sjezd SPOZ shrnula redaktorka Radiožurnálu Jitka Hanžlová
"Čekáme, že naplní svá slova o zvýšení práv občanů a odstřihne se právě od lobbistů, jako je Miloslav Šlouf, kteří jeho stranu organizují," vzkázala ČSSD Zemanovi v prohlášení.
Petr Nečas z ODS vnímá novou stranu jako výrazně levicově zaměřenou a její program jako populistický. Nečasova stranická kolegyně, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová zase postrádá upřesnění proklamované proevropské politiky.
"Vzhledem k situaci, která je nyní například v Řecku a dalších zemích v krizi, když vyjmenuji Lotyšsko, Maďarsko a blížící se Španělsko, tak bych chtěla slyšet, v čem ta 'proevropskost' spočívá," podotkla Němcová.
Místopředsedovi TOP 09 Miroslavu kalouskovi se nelíbí část programu týkající se daní. "To, co navrhuje Strana práv občanů, by dusilo českou ekonomiku nepřiměřeným způsobem. Na výdajové straně v oblasti sociálních dávek je potěšitelné, že je mnohem méně populistická než sociální demokracie," uvedl Kalousek.
Předseda strany zelených Ondřej Liška si myslí, že s takovým programem se nová Zemanova strana do parlamentu nedostane. "Na takto formulovaný politický program se dívám jako na něco, co se žádným způsobem neliší od toho, co nabízí jiné politické strany," poznamenal Liška.
Pokud jde o prvky přímé demokracie, žádná ze stran, která na program Strany práv občanů - Zemanovců reagovala, nebyla přímo proti nim.