Zeman by měl objasnit, proč nechce jmenovat Putnu profesorem
Akademici by se dnes měli dozvědět, co prezidenta Miloše Zemana vedlo k úmyslu nejmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Na Hrad míří ministr školství i rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Zástupce univerzit stanovisko prezidenta pobouřilo, podle nich je profesura přísným akademickým řízením, které zatím nikdo nezpochybnil, a Putna jím prošel. Zeman konkrétní důvody svého rozhodnutí zatím neřekl.
„Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministru školství. Řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně.“
„Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést důvody, proč jsem učinil to, co jsem učinil,“ uvedl dříve Miloš Zeman.
Prezident nechtěl spor řešit přes média. Od pátku do pondělí se ale k případu několikrát vyjádřil. Naposledy řekl, že se mu nelíbí chování Putny během pochodu homosexuálů.
Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla ale musí mít prezident k odmítnutí návrhu vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah do akademických svobod.
„Trochu si neumím představit, že by prezidentská kancelář nějakým způsobem posuzovala a nesouhlasila se zhodnocením odborné způsobilosti toho uchazeče.“
„Čili zbývá mi tam, že by se pan prezident - a to nedokážu vyloučit - dozvěděl něco od tajných služeb. Ale nemám nejmenší náznak informací, že by v případě pana Putny něco takovéhoto mělo být,“ konstatoval rektor UK.
Prezident svým krokem pobouřil řadu akademiků a politiků. Putny se v tomto sporu zastal i premiér Petr Nečas.
Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková upozornila na možné ohrožení akademických svobod
„Aniž bych schvaloval jednání pana Putny nebo s ním jakkoli sympatizoval, ba právě naopak, tak člověk v této zemi má právo na svobodu slova, to znamená, má právo se chovat i pitomě.“
„To, že se někdo občas chová pitomě, ještě není důvod upřít mu ve specializovaném oboru typu srovnávací literatura nějaký akademický postup,“ poznamenal premiér.
Na podporu literárního historika Martina C. Putny vystoupili studenti a zorganizovali několik protestních akcí. Ministr školství Petr Fiala se k případu zatím vůbec nevyjádřil. Poprvé by tak měl učinit dnes společně s prezidentem Zemanem.
Podle akreditační komise jde o akademické svobody
Akreditační komise zaslala Miloši Zemanovi formální dopis, ve kterém žádá vysvětlení. Jeho chování považuje za vyjádření nedůvěry akademické obci a celému procesu jmenování profesorem.
„Chceme vědět, jaký je důvod, jestli došlo k nějakému procesnímu pochybení, jestli má nějaké informace, které my neznáme. Protože akreditační komise má povinnost hlídat tuto kvalitu, takže v případě, že bychom se dozvěděli, že nebylo toto řízení zvládnuto a že proběhlo v rozporu se zákonem, tak by na dalším zasedání akreditační komise pravděpodobně vyvolala hodnocení instituce,“ přiblížila předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.
Nedovede si prý vůbec představit, že by závažné důvody neexistovaly. „To vyvolává potom i jakýsi pocit strachu, že vlastně někdo, kdo bude chtít být profesorem, nechť je zavřen jenom ve své pracovně a vůbec nevstupuje do veřejného prostoru, protože se mu to může vymstít,“ dodala.
Kritizovaný transparent, který Putna držel během pochodu homosexuálů, byl podle ní jasným protestem a reakcí na neúnosnou situaci na ministerstvu školství.
Profesory možná nebude jmenovat prezident
Ministerstvo školství upravilo návrh nového vysokoškolského zákona tak, aby profesory už nejmenoval prezident.
Ministr Petr Fiala tak podle Mladé fronty Dnes a Lidových novin vyšel vstříc univerzitám, které popudilo, že Miloš Zeman nechce jmenovat akademika Martina C. Putnu.
Vláda by o návrhu měla jednat v létě. O podobě a osudu nového vysokoškolského zákona ale rozhodne parlament.
„To, že to jmenoval prezident, bylo vyjádření určité úcty k tomu, že univerzity jsou zdrojem plurality, svobody, otevřených diskuzí. Tím se k tomu prezident velmi výrazně hlásil a dával najevo, protože u nás by měl být prezident především symbolem státnosti, že toto je velmi důležitá věc pro společnost,“ myslí si předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
Dodala ale, že pokud by mělo před každými profesurami probíhat jakési „kádrování“, hlava státu by do celého procesu raději vstupovat neměla.