Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost
Jiná pravidla pro práci přesčas a změna tarifních platů na smluvní mzdy. Přesně to navrhl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v novele zákoníku práce, kterou minulý týden předložil v Senátu. Reakce odpůrců přišla brzy - zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že s nimi ministr plánované změny neprojednal. A také to, že chce přesčasovou práci lékařů legalizovat.
Tomáš Julínek chce prodloužením pracovního týdne ze 40 na 48 hodin vyřešit, jak říká jeho mluvčí Tomáš Cikrt, stávající placení přesčasů. "Nechce zákonem stanovit delší pracovní dobu; jenom rozšířit a legalizovat ty hodiny, které jsou dneska v té pololegální až nelegální oblasti."
Odboráři mají jiný model. Místo osmi chtějí zvýšit legální přesčasy na 16 hodin a u záchranek na dvacet. Za tyto hodiny by měli lékaři dočasně příplatek 25 procent. V tom vidí předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger garanci příjmů lékařů. "Ten návrh, který zpracováváme se zaměstnavateli, garantuje zaměstnancům stávající úroveň odměny."
Podle primáře infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavla Dlouhého ale ani jeden z návrhů neřeší podstatu problému - samotnou práci přes čas. "Přesčasovou práci je obecně potřeba omezovat, těch hodin, které tráví lékaři v nemocnicích nad rámec základní doby, musí být rozhodně méně, a je potřeba k tomu přijmout příslušná organizační opatření. "