Zásah v Lipníku? 'Dveře byly dokořán, do soukromých prostor jsme vstoupili podle zákona,' tvrdí policie
Vstup policie do soukromých prostor jednoho z domů v Lipníku nad Bečvou byl podle policie zákonný. Do místnosti se prý nedostali násilně, protože dveře byly dokořán. Organizátoři protestu vniknutí do míst, odkud ve středu pouštěli při mítinku Miloše Zemana píseň Modlitba pro Martu, ale odsuzují.
Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl při protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli na služebnu.
Prověřte zásah v Lipníku nad Bečvou, žádá Chovanec. Už to řešíme, vzkázalo Policejní prezidium
Číst článek
„Vstoupili tam na základě zákona o policii. Využili oprávnění vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek. Nicméně ten prostor byl otevřený a přístupný, nebyl nijak zajištěný a dveře byly dokořán. Nedošlo tam k násilnému vniknutí," řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.
Policie se odkazuje na paragraf 40 zákona o policii. K takovému vstupu je policista podle něj oprávněn jen tehdy, „jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti."
Účastníky protestu legitimovali policisté ještě před mítinkem. Chtěli prý vědět, jakou skladbu budou pouštět. Upozornili je na to, že z oken nebudou viset transparenty, v místnosti musí být rozsvíceno a zavřené okno, což prý splnili. Okno nechali pootevřené.
Postup policie bude prověřovat na žádost ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD Policejní prezidium.
„Policejní prezidium ve čtvrtek požádalo krajské ředitelství o zaslání souhrnné informativní zprávy týkající se včerejšího zákroku v Lipníku nad Bečvou. Krajské ředitelství zprávu zpracuje během příštího týdne,“ uvedla policie na svém twitteru.
Protest v Lipníku
Prezidenta Miloše Zemana čekali ve středu v Lipníku nad Bečvou protestující. Při jeho příchodu na náměstí pustili z okna prvního domu restaurace Modlitbu pro Martu a několik desítek lidí všech věkových generací pak vytáhlo červenou kartu.
Zemana čekal v Lipníku protest, Modlitba pro Martu i disident Hradílek. Zasahovala policie
Číst článek
„Modlitba ale nedozněla, protože do námi pronajatých prostor nad restaurací U Marka, odkud jsme hudbu pouštěli, vtrhla policie v civilu, která nás donutila skladbu zastavit. Poté zatkla Jaroslava Hensla, který hudbu pouštěl, a asi 2,5 hodiny ho držela u výslechu,“ popsala pro iROZHLAS.cz iniciátorka protestu Marie Šuláková.
„Chtěli jsme slušnou formou vyjádřit, že se nám nelíbí, že prezident Miloš Zeman chce být i v následujících pěti letech prezidentem. Zároveň jsme chtěli podpořit Tomáše Hradílka. Nechtěli jsme panu prezidentovi mítink narušit,“ dodala.
Hradílek je bývalý disident a polistopadový ministr vnitra, který drží kvůli Zemanově kandidatuře osmým dnem hladovku a ve středu se na náměstí v Lipníku také objevil.
Pokuta až 15 tisíc korun
Zvukař se ale podle Libora Hejtmana z krajského ředitelství policie Olomouckého kraje dopustil přestupku. „Jednapadesátiletý muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem České republiky,“ uvedl Hejtman.
„Policisty byl opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání. Následně byl zajištěn a eskortován k podání vysvětlení. Je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu,“ doplnil Hejtman.
Za moc hlasitou Modlitbu pro Martu hrozí muži z Lipníka pokuta 15 000. Pustil ji během návštěvy prezidenta
Číst článek
Henslovi tak hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Podle něj ale setkání prezidenta s veřejností protest nenarušil.
„Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně," řekl Hensl.
Ke konci písně podle něj přiběhlo do propůjčené místnosti asi osm černě oblečených mužů s kamerou a nařídili mu, ať hudbu okamžitě vypne. Zásah mu tak přišel přehnaný.
„Můj pocit je, že použili hrozně moc lidských zdrojů na přerušení protestu, který nebyl tak významný, aby na to použili takové komando. Byla to demonstrace síly, vypadal jsem jako nebezpečný zločinec," podotkl Hensl.
„Shromáždění bylo řádně svoláno. Přišla tam zhruba tisícovka lidí a ta malá skupinka aktivistů bezohledně narušovala tisícovce lidí setkání s panem prezidentem. Mimochodem na setkání nebyli jen občané, kteří pana prezidenta budou volit, byli to občané, kteří se přišli podívat na setkání s prezidentem republiky,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Ukázala se tady nejen bezohlednost, ale mě osobně velmi mrzí, že k této bezohlednosti byla zneužita i krásná píseň Marty Kubišové,“ dodal Ovčáček.
Kvůli zásahu už padlo trestní oznámení
Organizátoři protestu už podali trestní oznámení mířící na zasahující policisty.
„Chtěl bych moc poděkovat všem občanům, kteří už navštívili debaty se mnou v krajích. A chtěl bych samozřejmě moc poděkovat všem, kteří mi vyslovují podporu. Jedeme dál! Navzdory vzteklým novinářům a politickým trpaslíkům!“
Miloš Zeman (prezident)
„Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který odvedl ze soukromého prostoru mého přítele Jaroslava Hensla. Policisté byli v civilu bez jakéhokoli označení, ale před zadržením se mu prokázali,“ uvedla pro iROZHLAS.cz jedna z organizátorek protestu Simona Hradílková, dcera Tomáše Hradílka.
Prezident ve středu zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje a do Lipníku na setkání se členy zastupitelstva, místních spolků a s veřejností přijel po návštěvě olomoucké mlékárny Olma. Jde o pátou Zemanovu návštěvu v tomto kraji během jeho působení v prezidentské funkci. Ve čtvrtek jej čekalo setkání s obyvateli Mohelnice a Zábřehu, v pátek má namířeno do Vápenné na Jesenicku.