Žalobkyně zastavila stíhání exšéfa Hradní stráže. Policisté ho podezřívali z podvodu
Státní zástupkyně podmíněně zastavila trestní stíhání bývalého velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Vyšetřován byl kvůli podezření z podvodu. Státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová ČTK přímo nesdělila, že rozhodnutí se týká Prskavce, vyplývá to ale z kontextu.
Vyšetřování exšéfa Hradní stráže Petra Prskavce ukončila Vojenská policie v polovině února a spis předala státní zástupkyni. Trestní stíhání bylo v úterý podmíněně zastaveno.
Podle serveru Aktuálně.cz se měl Prskavec obohatit o téměř 20 tisíc korun. Nesrovnalosti měl údajně mít ve vyplácení cestovních náhrad.
Podle paragrafu 209 hrozilo exšéfovi Hradní stráže odsouzení až na dva roky. Státní zástupce může podmíněně zastavit trestní stíhání, pokud se obviněný k činu doznal, nahradil škodu nebo vydal bezdůvodné obohacení. Přihlédnout při tom může k dosavadnímu životu obviněného a okolnostem případu.
Prskavec byl z funkce odvolán loni 2. prosince. Musel odejít údajně kvůli nesrovnalostem ve vyplácení cestovních náhrad. Záležitost od té doby prošetřovala Vojenská policie. Aktuálně.cz s odkazem na náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jana Kaše uvedl, že částka, o kterou se údajně Prskavec neoprávněně obohatil, byla o něco nižší než 20 tisíc korun.
Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil 18. prosince 2015. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října poté, co skupina Ztohoven vyvěsila na Hradě červené trenýrky.
Kaše zatím pověřil velením Hradní stráže Karla Kroupu, Prskavcova statutárního zástupce. S hledáním nového velitele chce počkat na vyjasnění trestního stíhání, sdělil v lednu Petr Cupák z Hradní stráže.
Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho zhruba 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech.